banner1322
x

RÜZGAR ENERJİSİ GENÇLERE FIRSAT SUNUYOR

Türkiye, rüzgar enerji alanında 2028 yılına kadar 33 milyar dolar sanayi üretimi yapmayı planlıyor. Büyüme ivmesini sürdüren rüzgar enerjisi gençlere de önemli fırsatlar sunuyor.

RÜZGAR ENERJİSİ GENÇLERE FIRSAT SUNUYOR
Robot Zirvesi

Türkiye, 8 bin 300 MW kurulu gücü ile Avrupa’nın 7’nci büyük rüzgâr kapasitesine sahip olan ülke olma gücüyle büyümesini sürdürüyor. Rüzgar enerji sektöründe 2028 yılına kadar 33 milyon dolar yatırım yapılması bekleniyor. Dolayısıyla rüzgar enerji sektörü gençlere “Dünya Mühendisi” olma şansı sunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Windbaba Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, “Sektöre adım atmak isteyen her seviyedeki profesyonele online eğitim açığını kapatıyoruz. Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi onaylı sertifikalandırma fırsatı sunarken gençleri “rüzgar” çatısı altında buluşturuyoruz” dedi. 

2040 YILINA KADAR 9 KAT BÜYÜYECEK 

Rüzgar enerji sektörünün büyüme öngörülerini paylaşan Windbaba Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, “2040 yılında rüzgâr enerjisinin küresel elektrik üretimindeki payının, bugünkü yüzde 4 seviyesinden yaklaşık dokuz kat artışla yüzde 34’e ulaşacak. Bu kapasite artışını sağlayacak yatırımlar ise dünyanın her yerinde iyi yetişmiş ve nitelikli işgücünü talep edecek. Bu açıdan rüzgar enerji sektörü gençler başta olmak üzere her seviyedeki profesyoneller için önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye, rüzgar enerjisinde kapasitenin yüzde 17’sini kullanıyor. Bu yüzde 17’lik kapasite, ülkemizin teorik olarak 48 bin Megavat görülen potansiyel kurulu gücün yüzde 17’si anlamına geliyor. Dünyadaki tüm sektör oyuncular Türkiye’nin teorik kapasitesinin en az iki katına daha sahip. Alacağımız çok yol ve istihdam edeceğimiz çok genç var.” dedi. 


YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını