banner1160
x

RÜZGAR ENERJİ PROJE GÜCÜ 17 BİN MW’I AŞACAK

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Ebru Arıcı, "Rüzgarda bu sene başvuruları alınacak olan ve yıl bitmeden ihalelerinin yapılacağını öngördüğümüz 2 bin megavatlık yeni YEKA projeleri ile toplam proje gücümüz 17 bin 520 megavat olacak" dedi.

RÜZGAR ENERJİ PROJE GÜCÜ 17 BİN MW’I AŞACAK
Endüstrideara

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı, Türkiye’nin rüzgar potansiyeli ile ilgili değerlendirme yaptı. Arıcı, “Yeni rüzgar türbini teknolojileriyle Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli 100 GW’ı aştı. Rüzgarda bu sene başvuruları alınacak olan ve yıl bitmeden ihalelerinin yapılacağını öngördüğümüz 2 bin MW’lık yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projeleri ile toplam proje gücümüz 17 bin 520 megavat olacak." dedi.

“KURULU GÜÇ 10 BİN MW’I AŞTI” 

Arıcı, Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin MW’ı aştı. Türkiye genelinde 270 rüzgar santrali aktif olarak üretime devam ediyor. Toplam 3 bin 868 türbin, rüzgarı durmaksızın enerjiye çeviriyor. Bu yılın ilk yarısında elektrik üretiminin yüzde 9,22'si rüzgardan elde edildi. Kapasite faktörümüz ise yüzde 34'ler seviyesinde. Bu oran Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 25 civarında seyrediyor. Ayrıca rüzgar enerji sektöründe sanayisinden inşaatına işletmesinden bakım onarımına kadar 20 binden fazla kişi istihdam ediliyor" dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler