banner1322
x

RÜZGAR ÇİFTLİĞİNİN ŞANTİYESİ TAMAMLANDI

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un rüzgar enerjilerinden sorumlu bölümü NovaWind A.Ş, Rusya’daki rüzgar enerji santrali çalışmalarına devam ediyor.

RÜZGAR ÇİFTLİĞİNİN ŞANTİYESİ TAMAMLANDI
Endüstrideara

NovaWind A.Ş Rostov bölgesinde bulunan Marchenkovskaya Rüzgar Çiftliği’nin şantiyesindeki 48 rüzgar türbininin temel inşaat çalışmalarını tamamladı. Türbinlerin montajı, mevcut on adet paketlenmiş trafo merkezi (PTS) sahasında devam ediyor. Diğer sahalarda bulunan PTS temellerinin inşaat çalışmaları da yakında tamamlanacak. Proje kapsamında yolların ve rüzgar türbini sahalarının inşaatında da son aşamaya gelindi. Bu arada rüzgar çiftliği için yapılacak trafo merkezi kontrol binası inşaatı ve, 35 kV kablo hatları ve fiber optik iletim hatları için hendek açma çalışmaları ile, 110 kV trafo merkezinin tasarımı ve inşaat çalışmaları da büyük bir titizlikle yürütülüyor. 

ROSATOM’UN BÖLGEDEKİ İLK RÜZGAR ÇİFTLİĞİ 

Marchenkovskaya Rüzgar Çiftliği, Rosatom’un Rostov bölgesinde yapım aşamasında olan ilk rüzgar çiftliği olma özelliğini taşıyor. Tamamlandığında bu tesisin toplam kapasitesi 120 MW (Megawatt) olacak ve planlanan yıllık ortalama üretimi 402 GW (gigawatt) saati aşacak. Çiftlik, her biri 2,5 MW kapasiteli 48 rüzgar türbininden oluşacak. Rüzgar çiftliği inşasına yapılan yatırım miktarı 16 milyar rubleyi aşıyor. 

BONDAREVSKAYA RES İNŞAATI SÜRÜYOR 

NovaWind A.Ş’nin bir başka çalışması da Stavropol Bölgesi’nde bulunan Bondarevskaya Rüzgâr Santrali’nin inşaatına yönelik. Bölgede bulunan inşa halindeki 3’ncü rüzgâr santrali olan Bondarevskaya’nın kapasitesi 120 MW olacak. Santralin yıllık üretimi ise 354 milyon kWh olarak planlandı. Yatırım miktarı 16 milyon Ruble’yi aşan santralde her biri 2,5 MW kapasiteli 48 rüzgar türbini yer alacak. İnşaat sahasında şu anda inşaat ekipmanlarının 15 ünitesi ile 50’den fazla işçi ve mühendis hazır bulunuyor. İnşaat öncesi faaliyetler ve fore kazık inşası da devam ediyor. Alanda faaliyette ve beton karıştırma kapasitesi 135 metreküp/saat olan bir de beton santrali yer alıyor. Ayrıca kapasitesi 100 metreküp/saatten fazla olan ikinci bir beton santrali de inşa ediliyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 11:03
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını