RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI ENERJİ FİYATLARINI YÜKSELTİYOR

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle küresel piyasalarda petrol, doğal gaz ve kömür fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI ENERJİ FİYATLARINI YÜKSELTİYOR
Robot Zirvesi

Avrupa'da doğal gaz fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından beri on iki günde yaklaşık yüzde 160 oranında artış gösterdi.

Avrupa'da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören mart vadeli kontratların fiyatı, Rusya Devlet Başkanı olan Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a askeri operasyon başlattıklarını açıklamasıyla birlikte 24 Şubat'ta 132,7 avro oldu.

Bugün megavatsaat başına 220 avrodan açılan nisan vadeli kontratların fiyatı, Türkiye saatiyle 11.30'da megavatsaat başına 345 avroya kadar yükseldi.

Böylece, Avrupa'da doğal gaz fiyatları savaşın başından beri yüzde 160 oranında artış göstermiş oldu.

Fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşının doğal gaz arzında kesintiye yol açacağı tedirginliği ile yükselmeyi sürdürüyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı bombalama ve füze saldırılarından ötürü doğal gaz altyapısının zarar görmesi ve gaz akışının kesintiye uğrayabileceği korkuları da fiyatları yükseltiyor.

SON 13 YILIN REKORU

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat tarihinde  98,08 dolardan açılan Brent petrolün varil fiyatı bugün itibarıyla yüzde 33,2 artarak 130,71 dolara çıktı. Brent petrolün varil fiyatı böylece, Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Fiyatlardaki yükselişte, Batı ülkelerinin Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımları etkili oldu. Ayrıca Equinor, bp, ExxonMobil, Shell, TotalEnergies, ENI, OMV, IOG, Wintershall Dea, Siemens Energy, Trafigura gibi büyük enerji şirketleri Rusya'daki yatırımlarından çekilmeye karar verdi.

Rusya'dan gelecek olası karşı yaptırımların da arz tedarikini sekteye uğratacağı endişeleri ve ABD ile Avrupalı ülkelerin Rusya'dan petrol ithalatını durdurmayı tartıştıklarına dair haberler de fiyatların yukarı yönlü hareketiniartırdı..

KÖRÜDE ARTIŞ YÜZDE 75,1 ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞTİ

Dünyanın en büyük kömür üreticisi ülkeleri arasında bulunan Rusya'nın savaşa girmesiyle beraber piyasalarda tedarik endişesi fiyatları olumsuz şekilde etkiledi.

API2 Rotterdam Kömürü Vadeli İşlemler Piyasası'nda mart vadeli kontratlarda kömürün ton fiyatı 24 Şubat'ta 247 dolar şeklinde oldu. Nisan vadeli kontratlarda ise fiyat yüzde 75,1 artarak 4 Şubat Cuma günü 432,5 dolara yükseldi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 16:01
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını