Rusya'da dört yeni nükleer güç ünitesi inşa edilecek

Rusya’da dört yeni nükleer güç ünitesinin kurulmasına yönelik hazırlıklar başladı. Güç üniteleri Leningrad ve Smolensk bölgelerinde yer alacak.

Rusya'da dört yeni nükleer güç ünitesi inşa edilecek
Endüstri 40 Zirvesi

Rusya’da dört yeni nükleer güç ünitesinin inşa edilmesiyle ilgili hazırlıklar başladı. Bu kapsamda inşaat çalışmalarının organizasyonu ve hazırlık çalışmaları ile ilgili kişilerin atanması için toplantı düzenlendi. Konuyla ilgili karar Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexei Likhachev tarafından imzalandı. Likhachev, Rus nükleer enerji endüstrisinin bu dönemde yeni geliştirilen VYER-1200 ve VVER-TOI projeleriyle ilgili bilgi verdi. Likhachev, “İlgili projeler Rusya’nın yanı sıra yurt dışında da başarı ile uygulanıyor. Tüm projeler uluslararası güvenlik gereksinimlerini karşılıyor. Ayrıca son başarılı çalışmalara göre tasarlandılar.” dedi. 

YATIRIM PROJELERİNİN GELİŞTİRİCİ VE TEKNİK KOORDİNATÖRÜ OLACAK 

Rusya’nın genel elektrik tesisi yerleştirme planına dahil edilen tesislerin 2035 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Rosenergoatom A.Ş, Rosatom’un bir parçası olarak faaliyetlerine devam ediyor. Bu periyotta ise yatırım projelerinde geliştirici ve teknik koordinatör görevini üstleniyor. Leningrad Nükleer Güç Santrali 2 inşaatının ilk aşaması Leningrad NGS'nin yeni üniteleri için referans kabul ediliyor. Örneğin Kursk NGS-2'de yapım aşamasında olan projenin bir benzeri VVER-TOI projesi de Smolensk'te yer alan nükleer güç santralinde kullanılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Rosenergoatom Genel Müdürü Andrei Petrov, yeni güç ünitelerinin hizmet ömrünün 10 yıl içinde sona erecek olan RBMK-1000 reaktörleriyle değiştirileceğini belirtti. Ön tahminlerle ilgili de bilgi veren Petrov, inşaatların 15 bin kişiye iş imkanı yaratacağını ve hem bölgesel hem de yerel bütçelere göre düzenli vergi geliri sağlayacağını belirtti. 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 10:36
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını