banner1339
x

ROSATOM’UN ÇİN’DEKİ SANTRALİNİN YENİ GÜÇ ÜNİTELERİNİN TEMELLERİ ATILDI

Rusya ve Çin arasında nükleer alanda geliştirilen iş birliği tüm hızıyla devam ediyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS)’de inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un, Çin’de yapımını sürdürdüğü Tianwan ve Xudapu Nükleer Güç Santrallerinin yeni güç ünitelerinin temeli törenle atıldı.

ROSATOM’UN ÇİN’DEKİ SANTRALİNİN YENİ GÜÇ ÜNİTELERİNİN TEMELLERİ ATILDI
Robot Zirvesi

Tianwan NGS’nin 7. ve 8. üniteleri ile, Xudapu NGS’nin 3. ve 4. ünitelerinin temel atma törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping telekonferans yöntemiyle katıldı.

Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Rusya’nın ortaklığıyla inşa edilen Tianwan NGS’nin hali hazırda faaliyette olan ilk dört ünitesinin şu ana kadar 270 milyar kilovat saatin üzerinde enerji üretimine dikkat çekerek, “Tianwan NGS'nin devredeki güç üniteleri güvenilir bir şekilde Çin halkına hizmet etmeye ve Çin’in enerji güvenliğini sağlama konusunda önemli katkılar sunmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

RUS-ÇİN ORTAKLIĞININ EN BÜYÜK ÖRNEĞİ

Rusya ve Çin’in ortak nükleer enerji projesi, en kapsamlıları 2018 yılında imzalanan bir dizi stratejik anlaşma çerçevesinde yürütülüyor. Yeni güç üniteleri, Çin’in mevcut nükleer enerji kapasitesini artırarak ülkeye güvenilir ve temiz elektrik sağlayacak. 

Çin’in Jiangsu eyaletinin Lianyungang şehrinde yer alan Tianwan NGS, Rus-Çin ekonomik ortaklığının en büyük örneği olma özelliğini taşıyor. Rus uzmanlarca inşa edilen ve VVER-1000 reaktörlerinin yer aldığı ilk iki güç ünitesi 2007, 3’üncü ve 4’üncü üniteleri ise 2018’den bu yana faaliyet gösteriyor. Her biri 1200 MW kapasiteli 7’nci ve 8’inci ünitelerin ise, 2026-2027 yılında devreye alınması planlanıyor.

Daha yeni olan Xudapu NGS projesi ise, Liaoning eyaletinin Huludao şehrinde yer alıyor. Santralin 3’üncü ve 4’üncü ünitelerinin inşaatı Rus ve Çin tarafları arasında 2019 yılında imzalanan bir dizi anlaşma kapsamında yürütülecek. Ünitelerin 2027-2028 döneminde hizmete girmesi planlanıyor.

VVER-1200 reaktörleri Türkiye ve Çin’in yanı sıra, Finlandiya, Bangladeş ve Belarus gibi ülkelerde de kullanılıyor. 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını