RECORDATİ İLAÇ DÜZENLİ ÖLÇÜMLERLE ENERJİ TASARUFU SAĞLIYOR

Recordati İlaç Fabrika Müdürü Orhan Savcı, enerji maliyetlerinden tasarruf sağlamak adına hayata geçirdikleri enerji projelerini anlattı ve her yıl düzenli olarak ölçüm yaptıklarını söyledi.

RECORDATİ İLAÇ DÜZENLİ ÖLÇÜMLERLE ENERJİ TASARUFU SAĞLIYOR
Endüstrideara

Ülkemizde sunduğu ilaç portföyündeki ürünlerin yüzde 98’inden fazlasını yerel üretmesi ile ülkede yerelleşmeyi gerçekleştiren öncü çok uluslu firmalardan biri olan Recordati İlaç, yatırımlarına devam ediyor. Enerji verimliliği konusunda tesis içerisinde nasıl bir politika izlediklerini anlatan Recordati İlaç Fabrika Müdürü Orhan Savcı, “Elektrik motorlarının çalışma performansını üst düzeyde tutabilmek adına titreşim ve performans ölçümleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca kullandığımız tüm elektrik motorlarının frekans konvertörlü olmasına dikkat ediliyor ve bu sayede ihtiyaç oranında enerji tüketilmesi amaçlanıyor” dedi. 

“HER YIL DÜZENLİ ÖLÇÜMLER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
    
Ülkemizde enerji maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle özellikle enerji tüketimimizin büyük bir kısmını oluşturan buhar kazanları, chiller üniteleri, kompresörler ve havalandırma sistemleri gibi alt yapı tesislerimizden en verimli şekilde yararlanmak ve tasarruf sağlayabilmek için her yıl düzenli olarak ölçümler yapıyoruz. Özellikle elektrik motorlarının çalışma performansını üst düzeyde tutabilmek adına titreşim ve performans ölçümleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca kullandığımız tüm elektrik motorlarının frekans konvertörlü olmasına dikkat ediliyor ve bu sayede ihtiyaç oranında enerji tüketilmesi amaçlanıyor. Buhar gruplarında ise, hatlarda etkin izolasyon uygulamalarıyla ve kondestoplarda düzenli olarak kaçak kontrolü yapılması ile yüklerinin azaltılması ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Firmamızın faaliyet alanı çok spesifik ve hassas olduğundan odağımızı dağıtmamak adına enerji üretimi gibi ana işimiz haricinde kalan alanlara yönelmeyi şimdilik düşünmüyoruz. Ayrıca bir OSB mensubu olarak bu tip bir girişimin OSB ile ortak yapılmasını daha sağlıklı buluyoruz.


 

YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını