banner1339
x

REAKTÖR ÜRETİMİNDE SON AŞAMA

Türkiye'nin ilk Nükleer Enerji Güç Santrali'nin reaktör üretiminde son aşamaya geçildi. Reaktörün kabı, kapağı ve iç parçalarının kontrol montajı yapılmaya başlandı.

REAKTÖR ÜRETİMİNDE SON AŞAMA
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde kullanılacak olan  reaktörün üretiminde son aşamaya gelindi.

Rosatom'un mühendislik bölümü Atomenergomash AŞ bünyesindeki AEM-technology AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk güç ünitesinde kullanılacak olan reaktörün kabı, kapağı ve iç parçalarının kontrol montajı yapılamaya başlandı.

Montaj işlemleri kapsamında reaktör kazanının içine 73 ton ağırlığındaki karotiyer yerleştirildi. Ayrıca sıralı bir şekilde  38 ton ağırlığında bir çekirdek bölme duvarı, 68 ton ağırlığındaki bir koruyucu boru ünitesi ve 90 ton ağırlığındaki bir reaktör kapağının montajına devam ediliyor. Reaktör kapağının merkezlenmesini sağlamak amacıyla da montaj sırasında uygun kilitleme kamaları yerleştiriliyor.

Toplam 4 bin 800 MW kurulu güce sahip olacak olan Akkuyu NGS, 4 reaktörden oluşacak. NGS'nin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 11:16
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını