PWC ENERJİ SEKTÖRÜ İŞLEMLERİNİ RAPORLADI

PwC Türkiye’de gerçekleşen enerji sektöründeki birleşmeleri ve satın alma işlemlerini yıllık olarak inceledi ve 13’üncü raporunu yayınladı.

PWC ENERJİ SEKTÖRÜ İŞLEMLERİNİ RAPORLADI
Endüstrideara

PwC, Türkiye’de 2020 yılında gerçekleşen satın alma ve birleşme işlemleriyle ilgili 13’üncü raporunu açıkladı. Rapor kapsamında 22 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti ve işlem değeri 1,1 milyar dolar oldu.  Raporda ayrıca 2021 yılıyla ilgili sektörde beklenen gelişmelere yer verildi. 

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 83 ARTTI 

2020 yılında Türkiye enerji piyasasındaki 22 birleşme ve satın alma işleminin toplam tahmini değeri 2019 yılına göre %83’lük bir artışla 1,1 milyar ABD dolarına ulaştı. 2019 yılındaki yoğun yabancı yatırımcı ilgisi, gelişmekte olan ülke piyasalarında pandeminin etkisiyle artan seçiciliğin de etkisiyle 2020 yılında toplam tahmini işlem değerinin yüzde 3’üne kadar düştü. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren PwC Türkiye Şirket Satın Alma ve Birleşme Hizmetleri Ortağı Engin Alioğlu, “Enerji sektöründeki birleşme ve satın alma işlemlerinin birçoğu yenilenebilir enerji alanında gerçekleşti. Diğerleri ise termal enerji üretimi ve gaz dağıtımı alanlarında oldu. 2030 yılı sonuna kadar yenilenebilir enerji alanında YEKDEM dolar cinsinden yararlanmaya devam edecek. Varlıklara olan ilgi beklentinin altında kaldı. Bu düşüşün pandemiden önce oluşan mevcut olumsuz koşulların ve pandemi nedeniyle oluşan genel yatırım ikliminden kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 12:36
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını