banner1322
x

POLAT ENERJİ’NİN TOPLAM RES GÜCÜ 695 MW’A ULAŞTI

Polat Enerji Grubu; Göktepe Rüzgar Enerji Santrali’nin devreye girmesiyle yılda toplam 1 milyon 200 bin ton sera gazı emisyonu azaltımına katkı sağlayacak. 

POLAT ENERJİ’NİN TOPLAM RES GÜCÜ 695 MW’A ULAŞTI
Enerji Zirvesi

Polat Enerji Grubu; amiral gemisi Polat Enerji ile Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık yüzde 5,4’ünü karşılıyor. 2022 yılının mart ayında devreye giren Göktepe Rüzgar Enerji Santrali ile birlikte grup yılda 1 milyon 200 bin ton sera gazı emisyonun azalmasına katkı sağlıyor.  

TOPLAM KURULU GÜCÜ 695 MW’A ULAŞTI 

Yenilenebilir enerji alanında rüzgar ve güneş enerjisini odağına alan Polat Enerji, Türkiye’nin en yüksek kurulu güce sahip rüzgar enerjisi yatırımcısı konumunda yer alıyor. Polat Enerji Grubu’nun rüzgar kurulu gücü, Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık yüzde 5,4’ünü oluşturuyor. Polat Enerji’nin bünyesinde bulunan Soma RES, Geycek RES, Poyraz RES, Seyitali RES, Cıngıllı GES’ne Mart 2022’de Erguvan Enerji Göktepe RES’i katan Polat Enerji Grubu’nun 6 santralde toplam kurulu gücü 695 MW’a ulaştı.

312 MİLYON KWH ENERJİ ÜRETECEK 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Polat Holding Enerji Grup Başkanı Arkın Akbay: “2022 yılının ilk çeyreğinde hizmete giren Göktepe Rüzgar Enerjisi Santrali yılda 312 milyon kWh enerji üretimi gerçekleştirecek. Rüzgar santrallerimiz arasında yer alan SOMA RES, 288,1 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji santrali. GEYCEK RES ise, 168 MW kurulu gücüyle, Türkiye’nin en büyük dördüncü rüzgar enerji santrali. Yenilenebilir enerji santrallerimiz ile 2021 yılında 1,7 milyar kWh elektrik ürettik. Buna ek olarak portföyümüzdeki santrallerle 2022’den itibaren her yıl 1 milyon 200 bin ton sera gazı emisyonu azaltımına katkı sağlıyoruz, ortalama 600 bin hanenin elektrik enerjisi tüketimini karşılayacak temiz enerji üretiyoruz. Ülkemizin kaliteli rüzgar ve güneş enerjisini yeni teknolojilerle donatarak daha yüksek ve ekonomik yenilenebilir kapasiteye taşımaya ve geleceğe yeşil ışık yakmaya devam ediyoruz.” dedi.

"TÜRKİYE'NİN DAHA YÜKSEK MEGAVATLARA ÇIKMASI GEREKİYOR"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Enerjide hedefimizi Doğu Avrupa olarak belirledik. Türkiye’ye değer katan projeler için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Zaten Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda yüksek bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz.  Özellikle, güneş kuşağı adı verilen güneş enerjisi açısından zengin bir bölgede yer alıyor. Hatta güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli açısından da Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Almanya, yenilenebilir enerji alanında yatırımlarına Türkiye ile hemen hemen aynı dönemde başladı. Almanya'da Türkiye'dekinin üçte ikisi kadar güneşlenme saati var ama 2021 itibarıyla yaklaşık 60 bin megavatlık güneş enerjisi kurulumunu tamamladılar. Türkiye ise 7 bin megavatı ancak geçebildi. Rüzgârda da Almanya yaklaşık 56 bin megavatta, Türkiye ise 11 bin megavatta. Türkiye’nin rüzgarı da güneşi de kısa süre içinde çok daha yüksek megavatlara çıkarması lazım. Bu sayede milli güvenliğimiz açısından çok önemli olan başta doğalgaz ve kömür tedariği olmak üzere enerjide dışa bağımlılığımız azalacaktır. Bu anlamda Polat Holding olarak ülkemize yenilenebilir enerji anlamında değer katacağına inandığımız projeleri desteklemeye her daim devam edeceğiz. Yurt dışında ise güneş enerjisi santralleri geliştirmek amacıyla 2017 yılında Macaristan’da başladığımız çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Holding iştiraklerinin Türkiye’de birinci karargâhı İstanbul, Macaristan’daysa Budapeşte. Globalde birçok ülkeden teklifler alıyoruz ama bizim ilk hedefimiz Doğu Avrupa.”

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını