P&G’den 10 yıllık ‘karbon nötr’ planı

P&G, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeni açıkladığı kararlara göre, 2030 yılına kadar, sera gazı emisyonlarını yüzde 50 azaltıp, tüm üretim tesisleri için yüzde 100 yenilenebilir elektrik satın alacak.

P&G’den 10 yıllık ‘karbon nötr’ planı
Robot Zirvesi

Procter & Gamble (P&G), tüm sektörlere farklı alanlarda öncülük etmeye devam ediyor. Bu bağlamda gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada yaşamasına katkı sunmak isteyen P&G, doğanın korunmasına, iyileştirilmesine, yenilenmesine ve on yıl boyunca tüm operasyonlarının karbon nötr hale getirilmesine yönelik yeni bir taahhüt açıkladı. İklim konusundaki ilerlemeyi hızlandırmak için önümüzdeki on yılın çok önemli olduğunu düşünen P&G, mevcut hedeflerin ötesine geçmeyi taahhüt ediyor. Sera gazı emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltma konusundaki bilime dayalı mevcut hedefe ek olarak, P&G önümüzdeki 10 yıl boyunca, faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları dengeleyen ve operasyonlarının karbon nötr olmasını sağlayan, doğal iklim çözümleri konusunda bir dizi aktivite geliştirecek. Mevcut tahminlere göre, şirketin 2020 yılından 2030'a kadar yaklaşık 30 milyon ton karbonu dengelemesi gerekiyor. 

P&G, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi daha da hızlandırmak için ilave rüzgar, güneş ve jeotermal projeler gerçekleştirecek. Bu çabalar, iklim biliminin gerektirdiklerine uygun olarak, 2030'un da ötesine geçerek, küresel sıcaklık artışının sınırlanması konusunda Şirketin üzerine düşeni yapmasını sağlayacak. Doğal iklim çözümlerine yatırım yapan P&G, önümüzdeki 10 yıl devamında da kaydettiği olumlu etkiyi artıracak.

DOĞAL İKLİM ÇÖZÜMLERİNE YATIRIM YAPACAK 

Son raporlar, ihtiyaç duyulan sera gazı emisyon azaltım çabalarının yetersiz kaldığını ve gelecek on yılın, emisyonları azaltmak ve sıcaklık artışını 1,5*C ile sınırlandırmak için çok kritik olduğunu gösteriyor. Eğer bu on yıl bitmeden dünya toplumu emisyonları azaltmaya başlamazsa, Paris Anlaşması’nın küresel hedeflerine ulaşmak zorlaşacak ve gelecek nesiller iklim değişikliğinin etkilerinden çok daha fazla etkilenecek. Bu bağlamda, ana hedef, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfıra indirmek ya da buna yakın seviyelerde tutmak olmalı. P&G Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Taylor, taahhütleri açıkladığı toplantıda “İklim değişikliği gerçekleşiyor ve şimdi harekete geçmek gerekiyor. Karbon ayak izimizi azaltarak ve doğal iklim çözümlerine yatırım yaparak, on yıl boyunca tüm operasyonlarımızda karbon nötr hale getireceğiz, dünya üzerindeki savunmasız ekosistemleri ve toplulukları korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 15:44
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını