banner1322
x

PERAKENDECİ DE VERİMLİLİK SAĞLAYACAK

İTÜ ARI Teknokent firması Smarte, enerji izleme, enerji yönetimi ve hava kalitesi ölçümü ile perakende sektörünün yüzde 45'e kadar enerji verimliliği sağlamasına yardımcı oluyor.

PERAKENDECİ DE VERİMLİLİK SAĞLAYACAK
Endüstrideara

İTÜ ARI Teknokent firması Smarte, ev ve ofisler için enerji verimliliği çalışmaları yapmaya devam ediyor. Smarte şimdi de perakende sektörünün enerji verimliliği için yüzde 45 katkı sağlayacak bir çözüm sunuyor. Smarte, yazılım ve donanım çözümleri geliştirerek enerji yönetimine 360 derecelik bakış açısıyla yaklaşıyor. Sıcaklık, ışık, nem gibi değerleri gerçek zamanlı olarak ölçen Smarte, perakende sektörü özelinde yüzde 25 ile 45 arasında enerji verimliliği imkânı sağlıyor. 

YÜZDE 45’E KADAR ENERJİ VERİMLİLİĞİ İMKANI 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Smarte Kurucu Ortağı Melih Ballıkaya, “Türkiye’deki süpermarketlerden giyime, elektronik eşyalardan restoranlara kadar birçok perakende mağazası ile çalışıyoruz. Yazılım ve donanım çözümlerimiz sayesinde enerji yönetimi, enerji izleme, hava kalitesi ölçümü gibi konularda fayda sağlıyoruz. Gerçek zamanlı ölçümlerimiz ile iş ortaklarımızın yüzde 25-45 arasında enerji verimliliği elde etme imkanı sunuyoruz” dedi. İş ortaklarına yatırım gerektirmeyen ESCO (Tasarruf gelir paylaşım modeli) ile hizmet verdiklerini belirten Ballıkaya şunları söyledi; “Çalıştığımız firmalara ESCO ile garantili tasarruf imkânı sunuyoruz. Öncelikle çalışacağımız binanın ayrıntılı bir analizini yaparak, ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Enerji modelleme ve dijital ikiz çözümlerimiz sayesinde binadaki enerji kayıpları ve sensör konumlandırılacak yerleri belirliyoruz. Enerji modelleme çözümü verilerini kullanarak ortalama enerji tasarrufunu hesaplıyoruz. Daha sonrada bunu finansal bir modele oturtup, işletmesine kadar süreci takip ediyoruz. Sonrasında sözleşme süresi boyunca verimlilik oranını en üst düzeye getirmek için sistemi sürekli izliyor ve güncel tutuyoruz. Enerji verimliliğini artırmak için yaptığımız bütün yeni geliştirmeleri de bu süreçte sisteme entegre ediyoruz. Süreç boyunca maksimum enerji verimliliğinin yanında en ideal ortam koşullarını da sağlayarak; firmaların çevre dostu, sürdürülebilir, konforlu alanlar yaratmalarına katkıda bulunuyoruz.”
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 22:01
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını