banner1013
x

ÖZTÜKETİM UYGULAMARIYLA 3 GW KAPASİTE MÜMKÜN

Solar3GW Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Bahadır Turhan, “Güneş enerjisinde öztüketim uygulamalarıyla 3 GW kapasiteye ulaşmak mümkün” dedi.

ÖZTÜKETİM UYGULAMARIYLA 3 GW KAPASİTE MÜMKÜN
EndüstrideAra2

Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Ankara merkezli Solar3GW Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Bahadır Turhan, Türkiye'nin güneş enerjisi alanındaki potansiyelini değerlendirdi. Turhan, “Güneş enerji santrali kurulum maliyeti son 5 yıl içerisinde yüzde 55 seviyesinde düştü. Öz tüketime yönelik güneş enerji santrali uygulamaları ile yılda 3 GW güneş enerji santrali kurulumu gerçekleşebilecek” dedi. 

GÜNEŞ ENERJİSİ VE DEPOLAMA TEKNOLOJİLERİ GÜÇ ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAYACAK

“Yerli sanayi gelişimi, elektrikli araçlar ve dijital dönüşüm gibi alanlar küresel elektrik talebinde etkili olacak” diyen Turhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’nin doğru ve sürdürülebilir hükümet politikaları ile enerji dönüşümüne yönelik çalışmaları dünya ile eş zamanlı olarak yürütmeye devam etmesi önem arz ediyor. Türkiye’de küçük ölçek kapasitelerle başlayan güneş santrali kurulumlarında kapasite artışının istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Sektör olarak hem gelişim hem de değişim süreçlerine açığız. Son 5 yıl içerisinde güneş santrallerinin kurulum maliyetleri yüzde 55 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş sayesinde Türkiye’deki öz tüketime yönelik güneş enerji santrali projelerinin kurulu gücünü 3 GW seviyesine çıkarılması mümkün. Güneş enerjisinde maliyetlerin düşüşü temiz enerji teknolojilerine, özellikle güneş panelleri ve elektrik depolamaya yönelik gerçekleşiyor. Öyle ki artık güneş enerjisi, herhangi bir fiyat garantisi teşvikine ihtiyaç duymaksızın, serbest piyasa koşullarında hayata geçirilebilir bir noktada. Depolama ile birlikte güneş enerjisi baz yük sağlayan temiz bir kaynağa da dönüşüyor. Güneş enerjisi ve elektrik depolama teknolojileri önümüzdeki 10 yıl boyunca kurulu güç çeşitliliğinde önemli bir etki sağlayacak” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 11:19
YORUM EKLE

Radyo

Aha

Dergiler