Osmangazi Belediyesi elektriğini güneşten üretecek

Osmangazi Belediyesi, yeni inşa ettirdiği modern kurban satış ve kesim kompleksinin çatısına güneş enerji santrali kurarak yılda 1 milyon 650 bin kWh elektrik üretecek.

Osmangazi Belediyesi elektriğini güneşten üretecek
Enerji Zirvesi

Bursa Osmangazi Belediyesi, Veysel Karani Mahallesi’nde inşa ettiği modern kurban satış kompleksinin çatısına güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor. Belediye bu yatırım ile yılda ortalama 1 milyon 650 bin kWh elektrik üretecek. Elde edilen enerji belediyenin tesislerinde kullanılacak. 

TESİS YILDA 1 MİLYON 155 BİN TL KAZANÇ SAĞLAYACAK  

Osmangazi Belediyesi, inşaatını yeni tamamladığı Hijyenik Kurban Kesimi ve Satış Kompleksi ile çevre kirliliğinin önüne geçiyor. Belediye aynı zamanda çevreci bir atılım daha gerçekleştirerek kompleksin çatısına güneş enerji santrali kuruluyor. TEDAŞ ve UEDAŞ gibi kurumlar tarafından onaylanan proje kapsamında yılda 1 milyon 650 bin kWh elektrik enerjisi üretilecek. Ayrıca yılda 1 milyon 155 bin TL değerinde kazanç sağlanacak. İkinci adımda ise çatıların kuzey kısmı da değerlendirilmesi hedefleniyor. Bu sayede üretimin iki katına çıkarılması planlanıyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Hijyenik kurban kesim kompleksi 60 dönüm arazi üzerinde yer alıyor ve 20 dönüm kapalı alanı bulunuyor. Kapalı alan üzerine yerleştireceğimiz güneş panelleri sayesinde yılda ortalama 1 milyon 650 bin kW/h elektrik enerjisi üreteceğiz. Yenilenebilir enerji üretimimizle de doğayı de korumuş olacağız.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 18:12
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını