OSB’lerdeki fabrikalar da artık kendi enerjisini üretebilecek

Sanayicilerin uzun süredir beklediği değişiklik bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik sayesinde OSB’lerde faaliyet gösteren fabrikalar kendi enerjisini üretebilecek.

OSB’lerdeki fabrikalar da artık kendi enerjisini üretebilecek
Enerji Zirvesi

Sanayicilerin beklediği Organize Sanayi Bölgesi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bilgi verdi. İlgili yönetmelik bugün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre sanayicilerin uygulamada sağladığı sorunların giderilmesi, öztüketim amacıyla elektrik üretim tesisi kurabilmesi, geri dönüşüm tesisi kurabilmesi ve sanayicinin mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

FABRİKALAR GÜCÜNÜ RÜZGARDAN VE GÜNEŞTEN ALABİLECEK 

OSB’lerde faaliyet gösteren fabrikaların öztüketime yönelik kendi elektrik tüketim tesisi kurabilmesinin önünü açan yönetmelikle ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yönetmelik değişikliği ile ilgili hep birlikte titiz bir değerlendirme süreci geçirdik. Çalışmalarımızın nihayetine ulaştık. Alınan tüm kararların sanayicimize katma değer sağlaması en büyük dileğimizdir. Bu yönetmelikle birlikte sanayi parsellerinde inşaat alanı kullanım kapasitesi artırıldı, OSB katılımcılarının kendi ihtiyaçları için rüzgâr ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurabilmesine imkân tanındı. Geri dönüşüm sektörüyle ilgili talepleri de dikkate alarak OSB’lerde teknik altyapı alanlarında geri dönüşüm tesisin kurulmasına olanak sağladık” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 10:06
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını