banner1322
x

OSB'LER YENİLENEBİLİR ENERJİDEN ELEKTRİK ÜRETEBİLMELİ

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), organize sanayi bölgeleri (OSB) bünyesindeki fabrikaların tüketimi için yenilenebilir enerjiden elektrik üretim tesisleri yapılabilmesi gerektiğini belirtti.

OSB'LER YENİLENEBİLİR ENERJİDEN ELEKTRİK ÜRETEBİLMELİ
Robot Zirvesi

Türkiye'de üretilen elektriğin yüzde 43'ü sanayi tesislerinde tüketilirken, bu tüketimin içinde OSB'lerin payı yüzde 75 ile en büyük ölçeği oluşturuyor. Ancak doğal gaz ve kömür gibi ithal kaynaklara dayalı elektrik üretim tesisi kurabilen OSB'lerin kar amacı gütmeden yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı tesis kurmaları mümkün olmuyor.

"TÜRKİYE'DEKİ ENERJİ TÜKETİMİNİN ÜÇTE BİRİ OSB'LERDE GERÇEKLEŞİYOR"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, “OSB'ler Türkiye'deki enerji tüketiminin yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor. Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin sektörün önünü açan pek çok yenilik içermesine rağmen OSB'lerin yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarını engelleyen mevzuatı korudu. Yönetmelik, bir işletme kendi çatısında ya da parselinde yeteri kadar elektrik üretemiyor ise aynı dağıtım bölgesinde farklı bir lokasyonda arazi ve benzeri alanlara elektrik üretim tesisi kurarak tükettiği elektriği farklı bir noktada üretebilme hakkı tanıyor. Fakat aynı yönetmeliğin 28. maddesinde, 'OSB dağıtım lisans bölgesi içindeki üretim tesisleri, ancak yine OSB dağıtım lisans bölgesi içindeki aynı kişiye ait tüketim tesisleri ile ilişkilendirilebilir' hükmü var. Bu da OSB içinde faaliyet gösteren bir sanayici iseniz çatınız ve parselinizin konumu ve alanı tükettiğiniz kadar elektriği üretmeye yetmiyorsa, farklı bir lokasyonda güneş ya da rüzgardan elektrik üretme şansınız yok anlamına geliyor. Bu durumda kar amacı gütmeden yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreterek kendi ve katılımcısının elektrik ihtiyacını karşılamak isteyen OSB'ler de yeterli büyüklükte tesis kuramıyorlar." dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 15:17
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını