ORDU'DA RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ SAYISI ARTIRILACAK

Ordu’nun Akkuş ilçesine kurulan rüzgar enerji santrali elektrik üretmeye başladı. Ordu, santral sayısını artırmayı ve elektrik üretimini 30 MW’a çıkarmayı hedefliyor.

ORDU'DA RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ SAYISI ARTIRILACAK
Robot Zirvesi

Ordu’nun Akkuş ilçesinde kurulan rüzgar enerji santralinin elektrik üretmeye başlamasıyla birlikte bölge enerji alanında hedef büyüttü. Ordu, bölgedeki santral sayısını artırmayı ve 12 MW kurulu gücünü 30 MW’a çıkarmayı hedefliyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, “Doğal gaza bağlı olmadığımız ve çevreyi kirletmediğimiz çevre dostu çözümlerle enerji üretiyoruz. Bu durum önem arz ediyor ve bizi mutlu ediyor. Önümüzdeki süreçte belediyemiz kuracağı yeni tesislerle birlikte toplam kurulu gücümüzü 30 MW’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bölgemizin potansiyeli oldukça büyük. Adım adım hedefimize doğru ilerliyoruz. Amacımız bölgemizdeki rüzgar potansiyelini enerjiye çevirmek” dedi. 

RES PROJEMİZ TAM KAPASİTEYLE FAALİYETE GEÇTİ 

Ordu’nun Akkuş ilçesindeki 1750 rakımlı Taz Yaylası'na kurulan rüzgar enerji santrali tam kapasiteyle faaliyete geçti. Projede yüksekliği 116 metreyi bulan ve her biri 18 ton ağırlığında olan türbinlerden üretilen elektriğin günlük 12 bin evin enerji ihtiyacını karşılaması hedefleniyor. 15 milyon dolar harcanarak kurulan rüzgar enerji santrali türbinlerinden üretilen elektrik ise ulusal elektrik şebekesine aktarılıyor. Güler, yenilenebilir enerji yasasıyla ilgili hatırlatma yaparak, “Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında rüzgar, güneş, su ve katı atıklar geliyor. Dört kaynağı enerjiye dönüştürmeye yönelik projelere Ordu’da başladık. Doğal gaza bağlı olmayan, çevreyi kirletmeyen, çevre dostu rüzgar enerjisini Ordu'da da kullanmaya başladık. Bu durum oldukça önem arz ediyor. Bizler bu durumdan oldukça memnunuz” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 12:09
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını