banner1322
x

OEDAŞ, KADIN MÜHENDİS ORANINI YÜZDE 23’E YÜKSELTTİ

Enerji sektöründe yüzde 12 civarında olan kadın çalışan sayısının artmasına katkıda bulunmayı hedefleyen OEDAŞ, şirketteki kadın mühendis oranını yüzde 23’e yükseltti. 

OEDAŞ, KADIN MÜHENDİS ORANINI YÜZDE 23’E YÜKSELTTİ
Robot Zirvesi

23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü dolayısıyla açıklama gerçekleştiren OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, “2019 yılında başlattığımız “Enerjimiz Eşit” projesiyle önemli adımlar attık. Proje başlamadan önce yüzde 14 civarında olan kadın mühendis oranımızı günümüz itibarıyla yüzde 23’e yükselttik. Ancak önümüzde uzun bir yol var. Hayatın her alanında olduğu gibi mühendis sayımızda da eşitliği sağlayarak, ülkemizin enerjisine enerji katmayı hedefliyoruz” dedi. 

“CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ YAKALAYIP SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMAYI HEDEFLİYORUZ”

OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Faaliyet gösterdiğimiz sektör, erkek çalışan sayısının fazla olması ve özellikle sahadaki çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle toplumda ‘erkek işi’ olarak algılanabiliyor. Biz OEDAŞ olarak mesleklerin, cinsiyetlere göre ayrılmadığına inanıyor, hayatın her alanında olduğu gibi enerji sektöründe de toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyoruz. Bu yaklaşımla 2019 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Enerjimiz Eşit’ projesiyle birlikte şirketimizin tüm kademelerinde olduğu gibi kadın mühendis sayımızı da artırmayı başardık. Ancak önümüzde uzun bir yol olduğunun da farkındayız. Hedefimiz kadın-erkek çalışan sayısında eşitliği sağlayarak, bunu sürdürülebilir kılmak. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelli bir dönüşümün yaşanması gerektiğine inandığımız sektörümüzde bu yönde attığımız adımlarla ülkemizin enerjisine de enerji katacağız.”
 

YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını