banner1322
x

OBSERVER ENERJİ İZLEME SİSTEMİYLE BASINÇLI HAVA MALİYETLERİNİZİ TAKİP EDEREK DÜŞÜRÜN

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, en pahalı enerjinin basınçlı hava olduğuna dikkat çekerek Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemiyle sanayi tesislerin önemli bir tasarruf şansına sahip olabileceğini söyledi.

OBSERVER ENERJİ İZLEME SİSTEMİYLE BASINÇLI HAVA MALİYETLERİNİZİ TAKİP EDEREK DÜŞÜRÜN
Endüstri 40 Zirvesi

Endüstriyel tesislerin enerji verimliliği sağlamak için mutlaka enerjilerini izlemesi ve yönetmesi gerektiğini söyleyen Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, “İzlemediğinizi ve ölçmediğinizi yönetemezsiniz. Endüstriyel tesisler eğer basınçlı havalarını izlemek, yönetmek ve kontrol etmek istiyorlarsa Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi ile bunu başarabilirler” dedi.  

YÜZDE 50’YE VARAN TASARRUF İMKANI

Basınçlı havanın izlenmesi ve yönetilmesiyle yüzde 50’ye varan tasarruf imkanı olduğunu belirten Karataş, “En pahalı enerji basınçlı havadır. Endüstriyel tesislerin basınçlı hava maliyetlerini sürekli olarak kontrol etmesi, birim metreküp basınçlı hava başına ne kadar enerji harcadıklarını sürekli olarak izlemesi enerji tasarrufu sağlamak için önem arz ediyor. Basınçlı hava maliyetlerini bilen endüstriyel tesisler hem basınçlı hava kompresörlerinin verimliliğini hem de kayıp kaçak oranlarını tespit edebilirler. Ayrıca basınçlı hava kompresörlerinin atık ısılarının enerji olarak kullanılmasıyla elde edilecek tasarrufta observer ile tespit edilebilir. Bunun yanında ne kadarlık bir karbon salımını engellediğini, ne kadarlık ısıya karşı geldiğini ve elde edilen doğalgaz tasarruf miktarını Observer Enerji İzleme Sistemi ile takip edebilirler” dedi. 

“BASINÇLI HAVA KOMPRESÖRLERİNİN BİRÇOĞU VERİMSİZ” 

Türkiye’de yapılan enerji etüdlerinde basınçlı hava kompresörlerinin birçoğunun verimsiz çalıştığı görülmektedir. Birim basınçlı hava maliyetlerinin verimli çalışan sistemlere göre yüzde 30 ila 50 civarında daha yüksek maliyetle üretildiği anlaşılmaktadır. Enerji izleme ve yönetme sistemi observer ile elde edilecek bu veriler aslında enerji izleme sistemine verilecek maliyetin daha üzerinde bir tasarrufun elde edilebileceğini ortaya çıkarmaktadır. 

“ENERJİNİN TÜKETİLDİĞİ TÜM NOKTALAR ÖLÇÜLÜYOR” 

Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi basınçlı hava için endüstriyel tesislere alındığı taktirde alt modülleri ile aynı zamanda buhar, elektrik, aydınlatma, genel enerji tüketimi ve enerji yoğunluğu hesabı gibi tesisin enerjiyle ilgili tüm parametleri alınmaktadır. Ayrıca birim ürün başına  basınçlı hava, ısıtma, soğutma, elektrik maliyetlerinin de hesaplanabileceği bir altyapıya Observer’da bulunmaktadır. Dolayısıyla Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi ile birim ürün başına hangi enerji türünden ne kadarlık maliyet yaptığını izlemek, görmek ve yönetmek isteyen tesisler için kullanılması gereken bir sistemdir. 

Observer Enerji İzleme Sistemi ile;

•    Basınçlı hava maliyetini, 
•    Basınçlı hava debisini, 
•    Basınçlı hava üretiminde harcanan gücü, 
•    Basınçlı Havanın nemi, kuruluğu ve kalitesi gibi birçok değeri ölçebilirsiniz. 
Observer Enerji İzleme ve Yönetme Programı  bir metreküp havayı ürün olarak düşünüp bu ürünü ne kadara mal edildiğini tespit edecektir. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 08:46
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını