banner1322
x

NGS’NİN GENÇ UZMANLARINA EĞİTİM DİZİSİ

Akkuyu NGS’nin genç uzmanları Ankara’da bulunan Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nda Tenmak’ta uygulamalı eğitimlerini tamamladı.

NGS’NİN GENÇ UZMANLARINA EĞİTİM DİZİSİ
Enerji Zirvesi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Radyasyon Güvenliği Birimi’nde görev yapan birinci grup genç uzmanları, Ankara’da bulunan Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nda (TENMAK) eğitimlerini tamamladı. Genç uzmanlar 4 gün boyunca devam eden teorik ve uygulamalı eğitimler alırken iyonlaştırıcı radyasyona karşı korunmanın ve radyasyon dozlarını kaydetmenin temelleri öğretildi. Yanı sıra hem acil durumlarda hem de radyografik cihazlarının kullanımında personelin gerçekleştireceği doğru eylemlere yönelik pratik uygulamalar yapıldı. 

EĞİTİMDEN SONRA RUSYA 

Akkuyu NGS’nin genç uzmanları, Ankara’daki eğitimin neticesinde Rusya’ya giderek 10 Aralık’a kadar sürecek bir eğitim daha alacaklar. Eğitimler Obninsk’teki Rosatom Teknik Akademisi’nde düzenlenecek. Buradaki eğitim kapsamında da nöbetçi radyasyon izleme uzmanlığı alanında teorik eğitim görecek. Genç uzmanlar bu eğitimin ardından da Rusya’nın en ileri teknolojisine sahip nükleer güç santralleri olan Novovoronej NGS ve Leningrad NGS’ye ye gönderilecek. Orada da eğitim alacak olan genç uzmanlar, radyasyon güvenliği uzmanlarının nasıl çalıştığını yerinde öğrenecek. 
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 15:50
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını