Mitsubishi Electric'ten yapay zeka tabanlı teşhis teknolojisi

Mitsubishi Electric, yapay zeka tabanlı yepyeni bir teşhis teknolojisi geliştirdi.

Mitsubishi Electric'ten yapay zeka tabanlı teşhis teknolojisi
Endaş - Haber

İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric, yapay zeka tabanlı yepyeni bir teşhis teknolojisi geliştirdi.

Konuyla ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamaya göre, fabrikalara hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik sağlayan ileri teknoloji otomasyon ürünleriyle öne plana çıkan Mitsubishi Electric, tescilli yapay zeka teknolojisi Maisart ile yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresini azaltırken, verimliliğin yükseltilmesine katkı sağlayan yeni bir teşhis teknolojisi geliştirdi.

Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan yeni teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model meydana getiriyor. Böylece makinelerdeki beklenmedik durumları ifade eden makine anomalilerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlayarak fabrika ve tesislerde verimliliği artırıyor.

Makinenin mevcut operasyon durumu ne olursa olsun anomali tespiti için her zaman aynı koşulları dikkate alan geleneksel teşhis teknolojisinin tersine bu yeni yapay zeka tabanlı teknoloji, sensör verilerinin analizi akabinde her bir operasyon sırasında meydana gelen anomalilerin tespiti için optimum koşulları tespit ediyor.

Makine arızasına ilişkin belirtileri fiili arızadan önce doğru bir şekilde tespit eden teşhis teknolojisi, fabrikalarda ve tesislerde bakım faaliyetleriyle bağlantılı olarak ihtiyaç duyulan iş gücü ve duruş süresinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Karmaşık manuel ayarlamaları tamamen ortadan kaldıran bu teknoloji, anomali tespit sistemlerinin kullanımını sadeleştirmesiyle de öne plana çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 17:36
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler