"MADE IN TÜRKİYE" DAMGALI GÜNEŞ PANELLERİ GELİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için önemli bir aşama olan "Made in Türkiye" damgalı güneş panellerinin bugün üretim bandından indirileceğini açıkladı.

"MADE IN TÜRKİYE" DAMGALI GÜNEŞ PANELLERİ GELİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için önemli bir aşama olan "Made in Türkiye" damgalı güneş panellerinin bugün üretim bandından indirileceğini açıkladı.

Bakan Dönmez, Twitter hesabından bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak olan Türkiye'nin ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikasına ilişkin paylaşım gerçekleştirdi.

Türkiye'de yenilenebilir enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi kapsamında önemli bir adım atılacağına vurgu yapan Dönmez, "'Made in Türkiye' damgalı güneş panelleri dünyanın güneşini elektriğe çevirmek için üretim bandından iniyor. Yerli kaynak, yerli teknoloji, bağımsız enerji, güçlü Türkiye." şeklinde konuştu.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve senelik 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 1400 kişiye istihdam sağlayacak.

Bahse konu olan fabrika, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikası olma özelliğine sahip.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 12:33
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını