KUVEYT TÜRK’TEN YEŞİL ENERJİYE FİNANSMAN DESTEK

Kuveyt Türk, yeşil enerji için 174 adet güneş enerji santrali projesi için finansman desteği sağladı. Türkiye'de 7 bin 385 MW olan kurulu güneş enerji santrallerinin 523 MW’ı tarafından Kuveyt Türk tarafından karşılandı.

KUVEYT TÜRK’TEN YEŞİL ENERJİYE FİNANSMAN DESTEK
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli kapsamında geliştirdiği YEKA GES-3 yarışmalarının salgın koşullarına rağmen tamamlanması, katılım finans sektöründe de memnuniyetle karşılandı. YEKA GES-3 kapsamında 36 ilde toplam 1.000 MW gücünde bağlantı kapasitesinin tahsisi amacıyla 10, 15 ve 20 megavat kapasitelerinde olacak şekilde 74 mini YEKA yarışma yapıldı. 30 Mart 2022'de başvuruların yapılacağı YEKA GES-4 kapsamında ise toplam kapasitesi 1.000 megavat olan 15 yarışma düzenlenecek. Kapasiteler 50 ve 100 megavat büyüklükler şeklinde tahsis edilecek. 

“GES YATIRIMI YAPANLAR DESTEK VERMEYİ ÖNEMSİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Gelecekteki çocuklarımızın enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak oldukça önemli. YEKA GES-3 kapsamında düzenlenen ihalelerin Türkiye’nin çeşitli illeri arasında dağıtılması ve istihdama sağlayacağı katkı bu yatırımların önemini daha da artırıyor. Enerji giderek tüm dünyada daha da önem kazanıyor. YEKA GES-4 ve YEKA GES-5 yarışmalarının 2022 yılında yapılması çok güzel bir gelişme. Bu projeler çevre üzerinde pozitif etki yaratıyor, enerjide dışa bağımlılığı azaltıyor. Biz tüm bu çalışmaları çok kıymetli bulunuyoruz." dedi.  

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını