KÜRESEL YENİLENEBİLİR ENERJİ KURULUMLARINDA REKORLUK HEDEF 

Küresel yenilenebilir enerji kurumları 290 gigavat ile bu yıl rekor tazelemeyi hedefliyor. Kapasite artışına ise güneş liderlik ediyor. 

KÜRESEL YENİLENEBİLİR ENERJİ KURULUMLARINDA REKORLUK HEDEF 
Robot Zirvesi

Küresel yenilenebilir kapasitesinin 2026 yılında 2020'deki seviyesine göre yüzde 60 oranında artması ve 4 bin 800 gigavata yükselmesi hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, "Bugün gördüğümüz yüksek emtia fiyatları yenilenebilir enerji sektörü için yeni riskler oluşturuyor. Diğer yandan ise fosil yakıt fiyatları yenilenebilir enerji sektörünü daha rekabetçi kılıyor” dedi. 

KURULUMLARIN 160 GW’I GÜNEŞ ENERJİSİNDEN GELECEK 

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasa Raporu'na göre, yenilenebilir enerjide rekor kapasite artışı güneş paneli ve rüzgar türbini üretiminde kullanılan temel metal fiyatlarının arttığı bir dönemde gerçekleşiyor. 2022 yılında yenilenebilir enerji kurulumlarının 290 gigavata ulaşması öngörülüyor. Bu rakamın yüzde 55,2'sini oluşturan 160 gigavatın sadece güneş enerjisinde kurulması hedefleniyor. Kalan kapasitenin ise diğer yenilenebilir kaynaklarının oluşturulması bekleniyor. Güneş enerjisinde bu yıl devreye alınması planlanan toplam kapasite geçtiğimiz yıla göre yüzde 17 oranında artması planlanıyor. Tüm bu projelere rağmen iklim değişikliğiyle mücadele etme konusunda sıfır emisyon hedefine ulaşabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm sektörler tarafından yoğun bir şekilde kullanılması önem arz ediyor. (AA)
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını