banner1322
x

KÜRESEL ISINMA KURULTAYI’NDAN ENERJİYE DESTEK

TUGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel’in pandemi nedeniyle yatırım çalışmaları aksayan yenilenebilir enerji yatırımcılarının YEKDEM sürecinin 6 ay uzatılması talebi Küresel Isınma Kurultayı’nda tam destek buldu.

KÜRESEL ISINMA KURULTAYI’NDAN ENERJİYE DESTEK
Endüstrideara

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin bu yıl 15’incisini düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı kapsamında yenilenebilir enerji konusu ele alındı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel şu sözlerle dile getirmişti: “Bugünlerde yeşil mutabakat konuşuyoruz. İthalata dayalı enerji maliyetlerindeki sıkıntıyı dile getiriyoruz. Bu cari açığın büyümesine neden oluyor. Cari açıktan kurtulmak, yeşil dönüşüme geçmek için yenilenebilir enerji yatırımcılarının pandemi nedeniyle uzayan projelerindeki sürenin 6 uzatılması doğru bir karar olur.” dedi. 

“YEŞİL MUTABAKAT TARTIŞMALARIN ANA ODAĞI OLDU”

Çelikel, “Yeşil mutabakat konusu tartışmaların ana odağı yenilenebilir enerjiye destek oldu. Bizim ifade ettiğimiz görüşlerin yenilenebilir enerjinin desteklendiği Küresel Isınma Kurultayı’nda dile getirilmesi anlamlı. Hazine ve Maliye Bakanımız bugün Bursa’daydı. Konuyu ona da ilettik. Ankara’da konuyla ilgili herkese anlatıyoruz. Bize zaten 6 ay uzattık diyorlar. Tamam ama pandemi de uzadı. Bu nedenle YEKDEM'de sürenin Aralık sonuna kadar uzatılması yenilenebilir enerji ile ilgili yatırımların önünü açacak. Böylece enerji ithalatına daha az para vereceğiz.” dedi. 

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını