banner1322
x

KÜRESEL ENERJİ KRİZİNDEN "ACİL ÇIKIŞIN" YOLU ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE

Verimlilik çözümleriyle enerji tüketiminin azaltılması hane halkının enerji faturalarının 2030'a kadar yıllık 650 milyar dolar düşürülmesini sağlayabilir. 

KÜRESEL ENERJİ KRİZİNDEN "ACİL ÇIKIŞIN" YOLU ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE
Enerji Zirvesi

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "Enerji Verimliliğinde Acil Eylemin Değeri" başlıklı raporunu açıkladı. İlgili rapor bu yıl 7'ncisini Danimarka İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanlığı ve Danimarka merkezli mühendislik şirketi Danfoss'un desteğiyle düzenlediği Küresel Enerji Verimliliği Konferansı'nda açıklandı. Rapora göre küresel çapta hayata geçecek olan enerji verimliliği uygulamalarıyla dünyanın nihai enerji tüketiminin Çin'in yıllık tüketimi kadar azaltılabileceği hesaplanıyor.

"HÜKÜMETLER VE SEKTÖRLER YETERİNCE AKSİYON ALMIYOR”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren IEA Başkanı Fatih Birol, “Enerji verimliliği dünyanın en acil problemlerine kritik çözümler sunuyor. Aynı zamanda enerji kaynaklarımızı daha ekonomik, güvenli ve sürdürülebilir hale getirebiliyor. Açıklanamaz bir şekilde sektör liderleri ve hükümetler yeterince aksiyon almıyorlar. 1970'lerin petrol şokları, verimlilikte büyük ilerlemeleri harekete geçirdi ve günümüzün küresel enerji krizine verilen yanıtın merkezinde verimliliğin yer alması son derece önemli." ifadelerini kullandı.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇÖZÜMLERİ NASIL UYGU

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Danimarka İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jorgensen, “Enerji verimliliği çözümleri uygulamamak gibi bir durum artık söz konusu değil. Şu an asıl konu bu çözümleri nasıl uygulayacağımız. Enerji verimliliğimizi artırarak, Rus petrolüne ve gazına bağımlılığımızı tamamen azaltabilir ve iklim nötr hedeflerimize ulaşabiliriz" dedi. 

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNLEMLERİNE ÖNCELİK VERİLMELİ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Danfoss Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Kim Fausing, “Küresel ısınmayı azaltarak iklim hedeflerine ulaşılması için enerji verimliliği önlemlerine öncelik verilmesi gerekiyor.2030 yılına kadar karbon emisyonlarında ihtiyaç duyulan alamayı sağlayabilmek için enerji verimliliğinin iyileştirilmesi gerekiyor. Tüm sektörlerin enerji verimliliği sağlayabilmesi için çözümleri bulunuyor. Beklemeye gerek yok, hemen eyleme geçmek gerekiyor." dedi. (AA)


 

YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını