banner1339
x

KONUTLAR 750 DOLAR MALİYETLE ELEKTRİK ÜRETEBİLİYOR

Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, “Güneşten elektrik üretmenin maliyeti kilovat başına 750 dolar” dedi.

KONUTLAR 750 DOLAR MALİYETLE ELEKTRİK ÜRETEBİLİYOR
Enerji Zirvesi

Gumbel Group, güneş enerjisi santralleri için yatırım, danışmanlık, bakım onarım, mühendislik, tedarik ve kurulum, online ve toptan satış faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Konutlarda güneşten elektrik üretimi konusunda bilgi veren Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, “Güneşten elektrik üretmenin maliyeti kilovat başına 750 dolar” dedi. 

“MALİYETLER DÜŞTÜ”

Geçtiğimiz yıllarda güneş enerjisinden elektrik üretmek ve depolamak daha maliyetliydi. Şimdi ise her şeye çok daha kolay ulaşılabiliyor. Maliyetler ise düşüyor. Güneşten elektrik üreterek hanelerde kullanabilmek için yasal sınır 10 kilovat. Böyle bir güneş enerjisi santrali kurabilmenin kilovat başına 750 dolar maliyeti bulunuyor. Paneller için 5 metrekarelik bir alan yeterli oluyor. Kurulumun ardından sistemin resmi geçici kabulü gerçekleşiyor ve aylık mahsuplaşma sistemine dahil olunuyor. Ardından öncelikli olarak üretilen elektrik kullanılıyor, gün içinde enerji fazlası olması durumunda veya üretilen enerjinin yetersiz olması durumunda mevcut elektrik dağıtım şebekesi vasıtasıyla dengeleme sağlanıyor. Ay sonunda şebekeden toplam çekilen elektrikle üretilen elektrik karşılaştırılıp mahsuplaşılıyor. Eğer üretilen elektrik, tüketilenden fazla ise bu fazla kısım, tarife enerji fiyatından şebekeye satılmış oluyor. Böylelikle hem temiz ve yenilenebilir bir enerji üretiliyor hem de elektrik harcamalarında tasarrufa gidiliyor." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 14:20
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını