banner1116
x

KOCAELİ YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNDE ÖNE ÇIKIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretim yapan tesislerin kapasitesi yaklaşık 29 bin hanenin bir yıllık ihtiyacına karşılık gelen 28,6 MW’a yükseldi.

KOCAELİ YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNDE ÖNE ÇIKIYOR
Proses Zirvesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde; 5 adet güneş enerji santrali, 7 hidroelektrik santrali, 2 çamur yakma santrali, 1 tehlikeli atık yakma tesisi ile 3 biyogaz tesisi bulunuyor. Yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten tesisler ile yılda ortalama 54 milyon TL tasarruf elde ediliyor.  Bu tesisler enerji tasarrufunun yanı sıra çevrenin kirlenmesinin de önüne geçiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretim yapan tesislerin toplam kapasitesi 28,6 MW’a yükseldi. Bu rakam 29 bin hanenin bir yıllık ihtiyacına karşılık geliyor.  Bu tesisler sayesinde sağlanan tasarruf yılda ortalama 54,5 milyon TL’ye ulaştı 

“UYGUN OLAN ALANLARDAN ENERJİ ÜRETMEK İSTİYORUZ” 

Konuyla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Yuvacık ve Namazgah barajlarından elektrik elde etmek için 7 hidroelektrik santrali oluşturduk. Artırma tesislerinin üzerinde güneş enerji santrali kurduk. Şehrin genelinde ise 5 adet güneş enerji santralini devreye aldık. 2 yakma tesisimiz aynı zamanda birer enerji tesisine dönüştürüldü. Ayrıca İZAYDAŞ bünyesinde bulunan yakma tesisinde elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. Biyogaz ile ilgili de yatırımlarımız sürüyor. Kartepe’nin ihtiyacına cevap verecek kadar enerji üretimi yapıyoruz. Yılda ortalama 50 milyon TL’nin üzerinde enerji tasarrufu elde ediyoruz” dedi. (AA)


YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler