KIZILÖTESİ IŞIKTAN ELEKTRİK ÜRETTİLER 

 Çinli araştırmacılar, yakın kızılötesi ışığı elektriğe dönüştürürken görünür ışığın girmesine izin verebilen yeni bir ışık yayan sera çatısı geliştirdi.

KIZILÖTESİ IŞIKTAN ELEKTRİK ÜRETTİLER 
Endüstrideara

Çinli araştırmacılar, kızılötesi ışıktan elektrik üretmeyi başardı. China Science Daily’ye göre, Çin Tarım Bilimleri Akademisi’ne bağlı Tarımda Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, güneş spektral bölme kullanımına dayalı bu yeni sera örtüsü yapısını geliştirdi.    

400 nanometre (nm) ila 780 nm arasında bir dalga boyuna sahip görünür ışık, sera bitkilerinin fotosentez sürecini yürütmek için kritik öneme sahip ancak 780 nm ila 2 bin 500 nm arasında bir dalga boyuna sahip olan yakın kızılötesi ışığın bitki büyümesine çok az katkısı var ve seranın aşırı ısınmasına neden olabilir.    

SERALARIN GÜNLÜK ENERJİ İHTİYACINI ÜRETECEK 

Araştırma grubu tarafından yürütülen test, yeni güneş çatısının tüm gün boyunca yüzde 40 geçirgenlikle görünür ışığı iletebildiğini ve aynı zamanda yakın kızılötesi ışığı elektriğe dönüştürerek daha az soğutma tüketimiyle sera bitkilerinin normal büyümesini sağladığını gösterdi. Yüzde 6,88'lik tam günlük fotovoltaik verimlilikle çatı tarafından üretilen elektrik, aynı zamanda seraların günlük çalışmasını sürdürecek enerjiyi de güç sağlayacak. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021, 15:47
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını