banner1322
x

KIYIKÖY RES KAPASİTE ARTIŞI YATIRIMINI TAMAMLANDI

Borusan EnBW Enerji, Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali ile ilgili kapasite artışıyla ilgili yatırımını hayata geçirdi. Santral tam kapasiteyle işletmeye alındı.

KIYIKÖY RES KAPASİTE ARTIŞI YATIRIMINI TAMAMLANDI
Endüstrideara

Borusan EnBW Enerji, Ağustos 2014’ten beri 28 MW kurulu kapasite ile faaliyette bulunan Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin kapasitesini artırmaya yönelik bir yatırımı hayata geçirdi. Proje kapsamında her biri 3,6 MW kapasiteye sahip 20 türbin eklendi. Projenin toplam kurulu gücü 72 MW’lık ek kapasiteyle 100 MW’a çıkardı. 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKI SAĞLADI

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, “0” emisyonlu temiz enerji üretimi yapan rüzgar enerji tesisleri, fosil kaynaklarına dayalı üretim yapan enerji tesislerini ikame ettikleri için, karbondioksit salımını engelliyor ve günümüzün en büyük çevresel sorunu olan küresel ısınmayla mücadelede önemli bir destek sağlıyor. Kıyıköy RES, Türkiye’nin yapması gereken doğalgaz ithalatını azaltarak ekonomiye her yıl 16,9 milyon ABD doları katkı sağlayacak ve dış ticaret açığının azalmasını destekleyecek. Kıyıköy RES yılda yaklaşık 130 bin hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. “0” emisyonlu üretimi sayesinde atmosfere her yıl 140 bin ton karbondioksit salımı engellenecek. 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ POTANSİYELİNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesinin ardından şu açıklamayı yaptı: “Büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Pandemi nedeni ile ekonominin yavaşladığı, çalışma koşullarının zorlaştığı bir ortamda her türlü önlemi alarak yatırımımızı aksatmadan kararlılıkla sürdürdük. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Kıyıköy RES için yaptığımız yatırım ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Halen işletmede dokuz Rüzgâr Enerji Santrali, bir Hidroelektrik Santral ve iki adet Güneş Enerji Santrali bulunan şirketimiz yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.” 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını