banner1322
x

KİMYACILARDAN 1,6 MİLYAR DOLAR İHRACAT

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) 2020 yılının kasım ayına ait ihracat verilerini açıkladı. Sektör, 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

KİMYACILARDAN 1,6 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Robot Zirvesi

Kimya sektörü ihracatı 2020 yılı Kasım ayında 1,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yıl Ocak-Kasım döneminde ise 16,5 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi. Kimya sektörü, bu yıl on bir aylık dönemde pandemiye rağmen en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör oldu.

“EN ÇOK İHRACATI HOLLANDA, ALMANYA VE IRAK’A YAPTIK” 

İKMİB, 2020 yılının Kasım ayına ait ihracat rakamlarını paylaştı. On aylık dönem içerisinde 16,5 milyar dolar kimyevi maddeler ve mamuller ihracatı gerçekleştiren sektör, kasım ayı içerisinde de 1,6 milyar dolar rakama ulaştı. Pandemiye rağmen en çok ihracat yapan ikinci sektör konumuna geldi. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü gerçekleştirdiği ihracat rakamıyla otomotivden sonra en başarılı ikinci sektör konumuna geldi. Kasım ayında yüzde 9,6 azalışla 1,6 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı. Kasım ayında ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasına ise Irak, Hollanda ve Almanya yer aldı. Bu süreçte en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında gelen AB ülkeleri başta olmak üzere global pazardaki daralmadan dolayı mineral yakıtlardaki ihracatımızın azalması ve pandemi kaynaklı alınan tedbirlerin sektör ihracatımıza etkisini de görüyoruz. Nitekim pazar çeşitliliğimiz ve tüm sektörlere dokunuyor olmamız, diğer sektörlere göre performansımızın daha iyi olduğunu gösteriyor. Her şeye rağmen on bir aylık dönemde Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü konumumuzu korumayı başardık” dedi.

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını