KERPİÇ KONFERASININ GÜNDEMİ ENERJİYDİ

Uluslararası Kerpiç Konferansının bu yıl 8’incisi düzenlendi. 2020 yılının teması ise “Sağlıklı Binalar: Toprak Malzemenin Sağlıklı ve Sürdürülebilir Mekânlar Elde Etme Konusundaki Rolü” oldu. Gündemlerinde enerji vardı.

KERPİÇ KONFERASININ GÜNDEMİ ENERJİYDİ
EndüstrideAra3

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıf Kültür Varlıkları Koruma Araştırma ve Uygulama Merkezi (KURAM) ve Kerpiç Akademi ortaklığında 8’inci Uluslararası Kerpiç Konferansı düzenlendi. Konferans, UNESCO, ISCEAH ve ICOMOS misyonu doğrultusunda hazırlandı. Konferansın gündem maddesi enerji oldu. Uluslararası Kerpiç Konferansı Prof. Dr. Bilge Işık, insan nüfusuyla birlikte enerji kullanımının da arttığına dikkat çekerek “Enerji çevremizi kirletiyor. Türkiye’de enerji kullanımı en fazla betonarme binalarda meydana geliyor. Kerpiç yapılar enerjinin kullanılmasında doğal ve sağlıklı bir iç iklim sağlar. Bu sebeple daha az enerji kullanılmasını sağlayan sistemlerin desteklenmesi gerekiyor.” dedi. 

“KERPİÇ HEM SAĞLIKLI HEM DE EKONOMİKTİR” 

“Sağlıklı Binalar: Toprak Malzemenin Sağlıklı ve Sürdürülebilir Mekânlar Elde Etme Konusundaki Rolü” temalı konferansta doğal ve geleneksel bir yapı malzemesi olan kerpiç, yapım geleneği, sürdürülebilirlik, deprem güvenliği, modern yapı teknolojilerine entegrasyonu kavramları çerçevesinde değerlendirildi.  Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Prof. Dr. Bilge Işık, “Kerpiç doğru ve modern inşa teknikleriyle kullanıldığı zaman yüzyıllar boyu ayakta kalacaktır. Kerpiç hem sağlıklı hem de az enerji kullanıldığı için ekonomiktir. İnsan nüfusunun artmasıyla birlikte enerji kullanım oranları da yükseliyor. Artan enerji çevremizin kirlenmesine neden oluyor. Türkiye’de en çok enerji betonarme binalarda meydana geliyor. Kerpiç yapılar ise enerji kullanımında doğal ve sağlıklı bir iç iklim sağlıyor. Daha az enerji kullanan sistemlerin desteklenmesi gerekiyor” dedi. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 10:25
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler