banner1114
x

KARMALİNOVSKAYA RES SATIŞ PAZARINA GİRDİ

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un inşa ettiği Karmalinovskaya Rüzgar Santrali, 1 Nisan tarihinden itibaren toptan elektrik ve kapasite pazarına elektrik sağlamaya başladı.

KARMALİNOVSKAYA RES SATIŞ PAZARINA GİRDİ
Robot Zirvesi

Stavropol bölgesinde bulunan Karmalinovskaya Rüzgar Santrali, toplam 60 MW kurulu güce sahip 24 rüzgar türbininden oluşuyor. Santralde kullanılan ekipmanların üretim sürecinde, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı düzenlemeleri uyarınca yüzde 68 oranında yerel kaynaklardan yararlanıldı.  

“YERELLEŞME SEVİYESİNİ ARTIRDIK”

NovaWind A.Ş. Genel Müdürü Alexander Korchagin, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Korchagin, “'2020 yılında Volgodonsk'taki rüzgar türbini bileşenlerinin ve montajlarının seri üretimi tam kapasitesine ulaştı. Karmalinovskaya Rüzgar Enerjisi Santrali, hali hazırda tamamen Rusya'da üretilen ekipmanlarla donatılmıştır. Bu projeyi uygularken gerekli olan yerelleştirme seviyesini artırdık. Etkin tedarik zinciri ve yerel üretim sayesinde, ekipman ve hizmetlerin ihracatını daha da derinleştirmek için yeni yenilenebilir enerji destek programının (kapasite tedarik sözleşmesi 2.0) gerekliliklerini yerine getirmeye hazır olduğumuzu emin bir şekilde söyleyebilirim.'' 

“3 BÖLGEYE DAHA RES İNŞAA EDECEK”

Rosatom, Stavropol ve Rostov Bölgeleri’nde 3 alanda daha rüzgar santrali inşa etmeye hazırlanıyor. Rosatom, toplam 1,2 GW kurulu güce sahip olan rüzgar enerji santrallerini 2024 yılına kadar devreye almayı hedefliyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 18:07
YORUM EKLE

Radyo

Schneider

Dergiler