"KARBON AYAK İZİNİ" SIFIRLAMAK İÇİN YOL HARİTASINI BELİRLİYOR

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, 2050 yılına kadar karbon sıfır seviyesine gelmek için yol haritasını belirlediklerini söyledi.

"KARBON AYAK İZİNİ" SIFIRLAMAK İÇİN YOL HARİTASINI BELİRLİYOR
Robot Zirvesi

Koç Holding, 2050 yılına kadar karbon sıfır seviyesine ulaşacaklarını taahhüt etmişti. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Avrupa Yeşil Mutabakatı Söyleşileri serisinin "Sürdürülebilirlik ve Değer Zinciri" temasıyla düzenlenen 3'üncü webinarına katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, konuyla ilgili açıklamalar gerçekleştirdi. 

“YOL HARİTAMIZI BELİRLİYORUZ”

"Koç Topluluğu olarak 2050 yılında karbon sıfır seviyesine geleceğimizi taahhüt etmiştik. Topluluk olarak önümüzdeki döneme ilişkin yol haritamızı da belirliyoruz." diyen Çakıroğlu, “Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında oluşturulan platformda sektörler itibarıyla önümüzdeki dönemde karbon emisyonunun azaltılması ve bertaraf edilmesine dönük teknolojilerin geliştirilmesi konusunda şirketlerin kendi aralarında iş birliği yaratma imkanı buluyor. "Bizim açımızdan ülkemizin temsili anlamında 2 konu önemliydi; Birincisi Avrupa Birliği dışındaki ülkeleri de kapsayacak bir yaklaşımı çok önemli buluyoruz çünkü AB dünyanın pek çok bölgesi ile ticaret ortaklığı yapıyor. Yeşil dönüşümü teşvik edecek fonlardan, belirlenecek mekanizmalar çerçevesinde kapsayıcı bir yaklaşımla AB’ye üye olmayan ülkelerin de yararlandırılmasını önemli görüyoruz. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin inovasyon ve teknoloji geliştirme kapasitesine bu fonlar yoluyla kaynak sağlanmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.” dedi.  (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 09:57
YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını