KALYON GÜNEŞ PANELİ ÜRETİMİNDE KAPASİTE ARTIRACAK

Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikası, hücre ve güneş paneli üretiminde kapasite artırmayı planlıyor. Fabrika, gelecek haziran ayında hücre ve güneş paneli üretiminin 1000 MW’a çıkarmayı hedefliyor.

KALYON GÜNEŞ PANELİ ÜRETİMİNDE KAPASİTE ARTIRACAK
EndüstrideAra - Haber Detay

Kalyon Holding ve Çin Elektronik Teknolojisi Grubu Şirketi (CETC) önemli bir anlaşma gerçekleştirdi. Anlaşma kapsamında Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikası üretim kapasitesini 500 MW’tan 1000 MW’a çıkaracak. Kalyon Holding’in gerçekleştirdiği açıklamaya göre, “Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikası Başkent OSB’de 400 milyon dolar yatırım bedeliyle kuruldu ve 19 Ağustos 2020 tarihinde üretim faaliyetlerini artırdı. Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikasının üretim kapasitesinin 1000 MW’a çıkarmaya yönelik yatırım planlarımız bulunuyor. Bu artışla birlikte istihdam sayımız 1400 kişiden 2 bin 100 kişiye çıkacak” denildi. 

“YATIRIMIMIZI BÜYÜTME KARARI ALDIK”

Hücre ve güneş paneli üretimini Haziran 2021 tarihine kadar 1000 MW’a çıkarmayı planlayan Kalyon Güneş Teknolojileri, aynı zamanda Ar-Ge’de dahil olmak üzere üretimin 4 aşamasını tek bir çatı altında bir araya getirebilecek.  Açıklamada görüşlerine yer verilen Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, “Fabrikamızı yeni açmamıza rağmen üretim gücümüzü artırmaya yönelik yeni bir yatırım kararı aldık. Türkiye’nin çok yüksek bir güneş potansiyeli bulunuyor. Dünyada da yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep her geçen gün artıyor. Dolayısıyla hem yurt içinden hem de yurt dışından önemli talepler olduğunu görüyoruz. CETC ile uzun süredir devam eden işbirliğimiz kapsamında yatırımımız için gerekli olan ana ekipmanların satın alınmasını öngören bir anlaşma imzalıyoruz. İlave yatırımımızda ilk üretim, 2021 Haziran ayında başlayacak. İstihdam sayımız ise 1400 kişiden 2 bin 100 kişiye çıkacak." dedi.  (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 13:01
YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler