banner1322
x

KALYON GÜNEŞ FABRİKASINDA KAPASİTEYİ KATLAYACAK

Türkiye'nin ilk entegre güneş paneli fabrikası olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 500 MW olan üretim kapasitesini artırmaya hazırlanıyor.

KALYON GÜNEŞ FABRİKASINDA KAPASİTEYİ KATLAYACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 500 MW olan üretim kapasitesini 1000 MW’a çıkarmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, "Gelecek yıl hazirandan itibaren hücre ve güneş paneli üretim kapasitemiz 1000 MW çıkacak. İstihdam rakamımızı da 1400 kişiden 2 bin 100 kişiye yükselteceğiz. Ayrıca ürettiğimiz panellerin yerlilik oranı yüzde 75 seviyelerinde. Biz Ar-Ge çalışmalarıyla bu oranı yüzde 90’a çıkaracağız.” dedi. 

“FABRİKA 400 MİLYON DOLAR YATIRIMLA KURULDU”

Fabrikanın yatırım sürecini ve sektördeki projeleri değerlendiren Kalyoncu, “Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 400 milyon dolar yatırımla hayata geçti. Fabrikada üretilecek paneller ilk etapta 1 milyar dolar yatırımla hayata geçecek Karapınar Güneş Enerji Santrali’nde kullanılacak. Bu sayede santraldeki ekipman kullanımında yüzde 75’in üzerinde yerlilik sağlanacak. Karapınar güneş enerji santralindeki güneş paneli kurulumları devam ediyor. Kurulu güç, üç aylık süre içerisinde 40 MW’a ulaştık.” dedi. Ar-Ge merkezi hakkında da bilgi veren Kalyoncu, “Fabrika 100 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Bu alanın 2 bin 500 metrekaresinde Ar-Ge Merkezi’miz faaliyet gösteriyor” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 13:15
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını