banner1322
x

KAHRAMANMARAŞ ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİYOR

Kahramanmaraş'ta 54 hektar alanda yap-işlet-devret modeliyle yapılan katı atık entegre tesisinde çöpten elde edilen elektrik, 15 bin hanenin kullanımına sunuluyor.

KAHRAMANMARAŞ ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİYOR
Endüstrideara

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, çevreyi korumak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla evsel atıkları elektrik enerjisine dönüştürüyor. Kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kürtül Katı Atık Entegre Tesisi, 15 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılıyor. 

600 TON ATIK AYRIŞTIRILIYOR 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, “Tesis, günlük ortalama 600 ton evsel atık depolama ve 4,8 MW elektrik üretim kapasitesine sahip. Tesis görüntü kirliliğini ve çevreye yayılan kötü kokuyu önlerken ayrıca çöpten elde edilen enerjiyle 15 bin haneye elektrik ihtiyacına cevap veriyor. İklim değişikliği eylem planı çerçevesinde hayata geçirilen Kürtül Katı Atık Entegre Tesisi geri dönüşüme ve elektrik üretimine katkı sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki tesiste şehir genelinden toplanan günlük yaklaşık 600 ton atık geri dönüşüm için ayrıştırılıyor. Dönüştürülemeyen atıklar ise çevre sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine uygun olarak depolanıyor. Depolanan atıklardan doğal olarak salgılanan metan gazı, otomasyon sistemleri aracılığıyla toplanarak elektriğe dönüştürülüyor. Toplamda 4,8 megavat saat elektrik üretme hacmine sahip tesisle 15 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor." denildi. (AA)
 
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını