banner1322
x

JEOTERMAL ELEKTRİK KAPASİTESİ 100 KAT ARTTI

Jeotermal Enerji Derneği Başkanı Ali Kındap, “Jeotermal elektrik kapasitesi 10 yıl içerisinde 100 kat arttı. Türkiye'nin jeotermal enerjiden enerji potansiyeli 3 bin 500 MW seviyesinde olduğu tahmin ediliyor" dedi.

JEOTERMAL ELEKTRİK KAPASİTESİ 100 KAT ARTTI
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

JED; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, sektör faaliyetlerini yerinde görmek amacıyla jeotermal saha gezisine katıldı. Komisyon üyeleri ve sektör temsilcileri, Aydın'ın Germencik ilçesinde MB Holding tarafından hizmete alınan 8,5 MW kapasiteli Dora-1 JES'i ziyaret etti. Ayrıca enerji ihtiyacının tamamını jeotermal enerjiden karşılayan Sultan Sera AŞ tesislerine ziyarette bulundu. 

"TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİ YÜKSEK POTANSİYELE SAHİP” 

Jeotermal Enerji Derneği (JED) Başkanı Ali Kındap, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Kındap, “Türkiye, geçtiğimiz yılın sonunda 1650 MW seviyesine ulaştı. Türkiye, bu alanda en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldı. Türkiye, mevcut elektrik üretim kapasiteyle dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Dünyada jeotermal enerjinin, başta ısıtma olmak üzere, soğutma, kurutma, turizm, sağlık tesisleri, seracılık, kültür balıkçılığı ve madencilik alanlarında kullanıldı. Jeotermal enerjinin dünyada kurulu elektrik kapasitesi 15 bin 950 megavata ulaştı, 2025 yılında bu kapasitenin 20 bin MW’a ulaşması öngörülüyor. Türkiye'de özel sektör yatırımları ve devlet politikaları sayesinde jeotermal enerjiden elektrik üretim kapasitesi son 10 yılda 100 kattan fazla arttı ve geçtiğimiz yılın sonunda 1650 MW seviyesine ulaştı. Türkiye bu alanda dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri oldu. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmada jeotermal enerji iyi bir alternatif. Türkiye'nin neredeyse her bölgesi jeotermal enerji açısından yüksek potansiyele sahip bulunuyor." dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını