JEOTERMAL 2021'DE HIZ KESMEYECEK

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, 2021 yılında toplam kurulu gücümüzü yüzde 20 oranında artırmayı ve jeotermalden elektrik üretim payını yüzde 6’ya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

JEOTERMAL 2021'DE HIZ KESMEYECEK
Endüstrideara

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, 2020 yılıyla ilgili genel bir değerlendirme yaparak sektörün 2021 hedeflerini paylaştı. 2021 yılında kurulu gücü yüzde 20 oranında artırmayı hedeflediklerini belirten Şentürk, elektrik üretim payını ise yüzde 6 seviyelerine çıkarmak istediklerini söyledi. 

TÜRKİYE’NİN JES GÜCÜ 1638 MW OLDU 

Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücün kasım ayı itibariyle 1638 MW’a ulaştığını belirten Şentürk, sektörle ilgili hedeflerini şu sözlerle anlattı: “Dünya genelinde yaşanan düşüşe rağmen Türkiye jeotermal alanındaki toplam kurulu gücünü artırdı. Önümüzdeki yıllarda sektörde elektrik üretiminin yanı sıra ikincil yatırımlar hız kazanacak. Enerjiyle ilgili 30 yıllık dönüşüm senaryolarında karbonsuzlaştırma ve yenilenebilir enerji yatırımlarının artması bekleniyor. Bu yatırımlarla birlikte 2050 yılına kadar enerji sektörünün sağladığı istihdam 4 katına çıkacak. Türkiye bu noktada çekim merkezi olma görevini sürdürecek. Yeni yatırımlar konusunda önemli ve değerli bir coğrafyada bulunuyoruz. Türkiye ulaştığı 1638 MW kurulu güç ile Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor.” dedi. 

JEOTERMALDEN LİTYUM, SERACILIK VE ISITMAYA KATKI 

Şentürk, jeotermal akışkanlardan elde edilen kıymetli maden ve mineral eldesinin içerdiği projelerin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Şentürk, konuyla ilgili şu açıklamayı gerçekleştirdi. “Lityum elde edilmesiyle ilgili olarak dünyada lider olabiliriz. Çünkü jeotermal kaynaklarımız lityum açısından son derece zengin. Özellikle enerji depolama teknolojilerinin önem kazandığı günümüzde lityum konusuyla ilgili araştırma ve geliştirme konusunda destek bekliyoruz. Lityumun ton fiyatı 48 dolar civarında ve neredeyse tamamını ithal ediyoruz. İthal edilen lityumu jeotermal akışkandan sağlayabileceğimiz gibi ihracatını yapabilecek potansiyele sahibiz” dedi. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 11:52
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını