İZMİR'DE 4 TESİS GÜNEŞE YATIRIM YAPTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi çevreci yatırımlarına devam etti ve dört tesisin çatısına güneş enerji santrali kurdu. Bu yatırımlar sayesinde yılda 140 tonluk karbondioksit salınımının önüne geçilecek.

İZMİR'DE 4 TESİS GÜNEŞE YATIRIM YAPTI
Enerji Zirvesi

Gelecek nesillere temiz bir şehir bırakmayı amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, dört tesisin çatısına güneş enerji santrali kurdu. Bergama Mezbahası, Aliağa İtfaiyesi, Uzundere Çok Amaçlı Salonu ve Çiğli Aile Danışma Merkezi’nin çatısı bundan böyle kendi enerjisini güneşten üretecek. Bu sayede yılda 140 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleşecek. Bu dört tesis yılda 280 bin kilovat saat elektrik üretecek. Tesislerdeki projelerin kurulu gücü ise şu şekilde: Büyükşehir Bergama Mezbahası 74 kilovat, Aliağa İtfaiyesi 68 kilovat, Uzundere Çok Amaçlı Spor Salonu 35 kilovat ve Çiğli Aile Danışma Merkezi’ne 25 kilovatlık gücünde  

2030 YILINA KADAR SERAGAZI EMİSYONU YÜZDE 40 AZALTILACAK 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz yıl İklim ve Enerji için Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalamıştı. Bu sözleşmeye göre başkan yetki alanı içindeki seragazı emisyonlarını 2030’a kadar en az yüzde 40 oranında azaltmayı hedeflediklerini taahhüt etmişti. Çiğli Çamur Çürütme Kurutma Tesisi, Menderes’teki Solar Çamur Kurutma Tesisi, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve Spor Salonu, Seyrek Köpek Barınağı ve Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu İzmir’de yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş elektriği kullanan diğer tesisler olarak sıralanıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 16:34
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını