banner1322
x

İtalya'da "Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı" konuşuldu

Türkiye’nin Roma Büyükelçisi olan Murat Salim Esenli, Türkiye’nin enerji güvenliğine önem verdiğini, hem kaynak hem de geçiş ülkesi olarak enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinden yana olduklarını belirtti.

İtalya'da "Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı" konuşuldu
Endüstrideara

ROMA (AA) - Türkiye’nin Roma Büyükelçisi olan Murat Salim Esenli, Türkiye’nin enerji güvenliğine önem verdiğini, hem kaynak hem de geçiş ülkesi olarak enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinden yana olduklarını belirtti.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TANAP), Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'ya varan Avrupa ayağı Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP), Avrupa Roma Vakfınca, Dışişleri Bakanlığı'nın başkentteki sosyal tesislerinde gerçekleştirilen panelde masaya yatırıldı.

Panelde, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Esenli, Azerbaycan'ın Roma Büyükelçisi Mammad Ahmadzada, Arnavutluk'un Roma Büyükelçisi Anila Bitri, Gürcistan’ın Roma Büyükelçisi Konstantine Surguladze ile TAP Projesi İdari Müdürü Luca Schieppati konuşmacı olarak yer alırken, iş ve diplomasi çevrelerinden çok sayıda konuk paneli  dinledi.

Esenli yaptığı konuşmada, TAP projesinin öne çıkan üç ana boyutu olduğunu dşle getirerek, bu projenin stratejik açıdan Türkiye’nin "enerji hub"ı olmasına katkı yaptığını, bölgesel boyutta ise entegrasyonu getirdiğini, bunun da bölgesel ve küresel barışa hizmet ettiğini vurguladı.

Esenli, TAP’ın üçüncü boyut olarak çevresel bakımdan önem taşıdığını dvurgulayarak, "Önümüzdeki bir dönem daha karbon emisyonu olan unsurlara bağımlıyız. En azından çevresel boyutta bu enerji kaynaklarının kullanılan arazilere ve piyasalara taşınmasında daha dikkatli davranırsak bir sonraki nesle fayda sağlamış oluruz." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 30 Kasım'da TANAP'ın Avrupa bağlantısını devreye aldığını, 8 Ocak'ta Rusya ile TürkAkım'ın açılışının yapıldığını anımsatan Büyükelçi Esenli, "Türkiye, olarak biz enerji güvenliğine önem veriyoruz, bunu yaparken de hem kaynak hem de güzergah bağlamında bunun çeşitlendirilmesinden yanayız." diye konuştu.

Büyükelçi Esenli, TAP'ın son aşamasına ilişkin tamamlanarak devreye girmesi beklentisini de vurgulayarak, "İtalya’nın bu süreçte zorlandığını ama bunu aşmakta olduğunu anlıyoruz. Önümüzdeki dönem, boru hattının kullanıma geçmesini bekliyoruz." dedi.

Azerbaycan’ın Roma Büyükelçisi Ahmadzada da ülkesinin, Avrupa’nın Asya’yı kucakladığı yerde bulunduğunu hatırlatarak, "Doğal kaynaklar, Azerbaycan'ın dünyaya açılmasını sağladı. Türkiye-Gürcistan’la Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesi gibi önemli bir proje sayesinde Ceyhan’dan petrol, pek çok Avrupa ülkesine taşınıyor. Bundan mutluyuz, gururluyuz." şeklinde konuştu.

TAP’ın Avrupa enerji haritasını değiştirdiğinin altını çizen Ahmadzada, "Bu projeye dahil olan her ülkenin istikrarına katkıda bulunacak bir proje. Kısa zamanda projenin tamamlanmasını umuyorum ki Azerbaycan gazı İtalya'ya ulaşsın." diye konuştu.

Arnavutluk’un Roma Büyükelçisi Bitri de "(TAP) Arnavutluk’ta yüzyılın projesi olarak görülüyor. Stratejik bir yatırım olarak görüyoruz. AB’ye entegrasyon sürecinde bu teşvik edici bir adım aynı zamanda enerji güvenliği için de. Arnavutluk ekonomisine de katkı sağlayacak." diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:21
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını