Ilısu Barajı'nda elektrik üretimi başladı

Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden birisi olan Ilısu Barajı'nın altı tribününden ilki, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda devreye alındı.

Ilısu Barajı'nda elektrik üretimi  başladı
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) - Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden birisi olan Ilısu Barajı'nın altı tribününden ilki, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda devreye alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından komuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle iştirak ettiği ilk tribünün hizmete alınma töreninde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de yer aldı.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin 70 senelik rüyası olan ve Erdoğan tarafından 2008 yılında temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde elektrik üretiminin başladığını müjedeledi.

Pakdemirli, Dicle Nehri üzerine inşa edilen ve kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban barajlarından sonra Türkiye’nin dördüncü büyüğü konumundaki Ilısu Barajı’nın, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından ise dünyada birinci sırada yer aldığını belirtti.

Tesisin, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine sahip oluğunu aktaran Pakdemirli, bin 820 metre kret uzunluğu olduğu bilgisini verdi.

Bakan Pakdemirli, inşa edilen Ilısu Barajı ve hidroelektrik santralinin, her biri 200 MW gücünde 6 tribünden meydana geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemiyle açılışına katıldığı ilk tribünü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda hizmete aldık. İlk tribünün hizmete girmesiyle yıllık 687 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek ve ekonomiye ilave 355 milyon lira katkı sağlanacak. Bu üretim rakamı, 1 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor.

Daha sonra ise her ay bir tribünün daha hizmete alınmasıyla yıl sonuna kadar barajın tam kapasiteyle üretime geçmesini hedefliyoruz. Toplam kurulu gücü 1200 MW olan santral tam kapasite ile devreye girdiğinde, yılda ortalama 4 bin 120 GWh enerji üretimi gerçekleştirilecek. Böylece sadece enerji üretiminden ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak. Bu üretim rakamıyla 6 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek."

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 13:50
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını