IEA KÜRESEL PETROL TALEBİNİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebiyle ilgili açıklama gerçekleştirdi. Enerji krizinin petrol tüketiminde artışa neden olacağına dikkat çeken IEA, küresel petrol talebine yönelik tahminini yukarı yönlü revize etti.

IEA KÜRESEL PETROL TALEBİNİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİ
Enerji Zirvesi

IEA, Petrol Piyasası Raporu’nu yayımladı. Rapora göre artan doğal gaz fiyatlarının petrol kullanımını teşvik etmesiyle birlikte normal koşullara göre günlük 500 bin varil artış yaşanması bekleniyor. IEA küresel petrol talep öngörüsüyle ilgili olarak 2021 yılında 170 bin varil, 2022 yılı için ise 210 bin varil artış yaşanacağına dikkat çekti. Böylece, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük 5 milyon 500 bin varil artışla yaklaşık 96 milyon 300 bin varil olması bekleniyor. Talebin, gelecek yıl ise günlük 3 milyon 300 bin varil artışla 99 milyon 600 bin varile ulaşarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelerine dönmesi öngörülüyor.

KÜRESEL PETROL ARZI EYLÜL AYINDA AZALDI 

IEA’nın hazırladığı rapora göre küresel petrol üretimi geçtiğimiz bir önceki aya kıyasla 260 bin varil azaldı. Günde 95 bin 990 bin varil seviyesine geldi. Bu seviyeye gelmesinin en önemli nedeni olarak ise dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD'de ağustos sonunda etkili olan Ida Kasırgası nedeniyle üretimin sekteye uğraması gösterildi.  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) günlük ham petrol üretimi ise eylülde bir önceki aya göre yaklaşık 340 bin varil artışla 27 milyon 150 bin varile yükseldi. (AA)
 

YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını