banner1322
x

İBB Avrupa’nın en büyük atık tesisini kuruyor

Kent nüfusunun yüzde 17’sinin atıklarını bertaraf etmek üzere bir projeye imza atılacak. İBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin yıl sonunda devreye alınması hedefleniyor.

İBB Avrupa’nın en büyük atık tesisini kuruyor
Endüstrideara

Yıl sonunda devreye alınması planlanan İBB Atık ve Yakma ve Enerji Üretim tesisi hayata geçtiği zaman günde 1 milyon 400 bin kişinin ihtiyacına cevap verecek şekilde elektrik üretecek. Ayrıca atık işleme kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük projesi olacak. Tesis ayrıca kullanılan ileri teknoloji sayesinde çevreye verilen zararı da bertaraf edecek. Tesisin ilk etabının yıl sonunda, tamamı ise 2021’in ikinci çeyreğinde hizmete alınacak. 

2 MİLYON 700 BİN KİŞİNİN ÇÖPÜ BERTARAF EDİLECEK 

İBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi bir gün içerisinde 2 milyon 700 bin kişinin çöpünü bertaraf etmeye hazırlanıyor. Kemerburgaz’da devreye alınacak proje yılda 8 bin saat kesintisiz hizmet verecek. Günde ise 3 bin ton katı atığı işleyebilecek. Tesis içerisinde 3 yakma hattı bulunuyor. Yakılan atıkların ısısı 78 MWh kapasiteli buharı türbine göndererek elektrik enerjisi elde edilecek. Üretilen enerji ise kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ulusal şebeke ağını besleyecek. Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u Adil, Yeşil ve Yaratıcı vizyonuna uygun bir projeyi hayata geçireceklerini belirtti. İmamoğlu projeyi şu sözlerle anlattı: “Tesis, bazı özellikleri ile öne çıkıyor. Katı atık bertarafı konusunda birim alan başına verimliliği, sürekliliği, elektrik üretimi, koku problemi oluşturmaması, her tür evsel katı atığı ön işlemsiz bertaraf etmesi, düşük alan gereksinimi ve değerli arsa tasarrufu ile tesis, İstanbul’a büyük avantajlar sağlıyor.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 10:17
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını