HUN YENİLENEBİLİR ENERJİ'NİN HİSSELERİ SATIŞA SUNULACAK

Hun Yenilenebilir Enerji'nin hisseleri 1,82 liradan satışa sunulacak. Koray Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhun Kartal açıklamalarda bulundu.

HUN YENİLENEBİLİR ENERJİ'NİN HİSSELERİ SATIŞA SUNULACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Koray Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhun Kartal, ortak satışa 80 milyon TL sermaye artırımı şeklinde 130 milyon TL'lik nominal bedelle Hun Yenilenebilir Enerji'nin halka arzını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, her bir hissenin 1,82 TL'den satışa sunulacağını belirtti.

"TÜRKİYE'DE İLK DEVREYE ALINAN SANTRAL BİZİMKİ OLDU"

Orhun Kartal, yaptığı değerlendirmede, Koray Şirketler Grubu’nun inşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve tarımsal üretim faaliyetleri olarak dört ana sektörde faaliyet gösterdiğini söyledi. Kartal, Koray Şirketler Grubu’nun inşaat şirketi olarak kurulduğunu ve 1950'den neredeyse 2017 yılına kadar inşaat ve gayrimenkul konularında faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, "Benim de gruba gelmemle beraber enerji ve tarımsal üretim faaliyetleri konusunda yeni sektörlere girmiş olduk." diye konuştu.

Dünyada enerji tüketiminin artması, buna karşılık karbon kaynaklı enerji tüketimlerinin azaltılması gibi bir amaç nedeniyle bütün dünyadaki trendin yenilenebilir enerjiye kaydığını ifade eden Kartal, "Yaklaşık 20 yıldır bu konuda hidroelektrik, rüzgar, daha sonra 2005'lerden itibaren güneş yaygın olarak kullanıldı. Biz de 2008'de Erzurum’da iki tane hidroelektrik santraline başladık ve 2010'da devreye aldık. 2014'de ilk solar yatırımımızı gerçekleştirdik. Solar da Türkiye'de ilk devreye alınan santral bizim santralimizdir. Şimdi ise Hun Yenilenebilir Enerji ile de o santralimizi halka açacağız." dedi.

"HİSSEMİZ İKİ BUÇUK KATINA ÇIKTI"

Geçtiğimiz sene Kartal Yenilenebilir Enerji’yi halka arz ettiklerini hatırlatan Kartal, şöyle konuştu:

"Elde edilen gelirle vaat edilen yeni yatırımları gerçekleştirebildik. Kartal Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı 16 Temmuz 2021'de yapıldı. 41,7 megavattan 51,1 megavata yükselttik yatırımlarımızı. O günden beri de ciromuz paralel olarak artmış oldu. Şirket, faaliyetlerine beklentilerin daha da üzerinde devam ediyor. Öz kaynaklarımızı 1 milyar TL'ye çıkarttık. Özkaynak büyüklüğümüzü yüzde 62 arttırarak 569 milyon TL'ye çıkarttık. Kurulu gücümüzü de halka arzımızdaki 42 megavattan 51,1 megavata çıkartıp yüzde 23 artırmış olduk. Bununla beraber 16 Temmuz'da Borsa İstanbul'da halka arzı 8 TL'den gerçekleştirdik. Hissemiz sonbaharda 24 TL'lere kadar çıkmıştı. 8 TL'den 24 TL'ye; yani yaklaşık üç katına çıktı. Bugünlerde de 19-20 TL bandında seyrediyor. Bugün itibarıyla hissemiz iki buçuk katına çıkmış vaziyette."

"BORSADA HUNER OLARAK KOTE EDİLECEK"

Hun Yenilenebilir Enerji'de de bir miktar solar enerji olduğunu bildiren Kartal, "58,5 megavat civarında solar yatırımımız var. Salihli’de 11 megavatlık biyokütle santralimiz var. Erzurum’da da 26,1 megavatlık da hidroelektrik santralimiz bulunuyor. Enerjideki diğer yatırımlarımızı kapsayan ve üç yenilenebilir enerji türünü birden barındıran Hun Yenilenebilir Enerji, borsada 'HUNER' olarak kota edilecek." dedi.

Ortak satışı olarak 80 milyon ve sermaye artırımı olarak da 130 milyon TL'lik nominal bedelle firmanın hissesinin halka arzını gerçekleştirdiklerini söyleyen Kartal, "1,82 TL'den her bir hisse satışa sunulacak. Toplamda 236,6 milyon TL'lik bir kaynak elde edilecek. Firmamız bu kaynağın yüzde 30-35'ini işletme sermayesinde kullanacak ve bazı hibrit projelerinin yatırımlarını yapacak. Çünkü hem biyokütle santralimizin hem de hidroelektrik santrallerimizin lisansları hibrit yapılmasına müsaade ediyor. Halka arzdan gelecek kaynağın yüzde 60-65’i ile de yurt içinde ve yurt dışında geliştirilmekte olan santraller, bitmiş santraller ve/veya lisanslar satın alacağız." ifadelerini kullandı.

"İTALYA VE YUNANİSTAN'DA LİSANS GELİŞTİRİYORUZ"

Yaklaşık iki yıldır İtalya ve Yunanistan'da lisans geliştirmekte olduklarını aktaran Kartal, "Onların da sonuna geldiğimizi düşünüyoruz. Yani 2022 yılı içerisinde lisansını tamamlayıp inşaatına başlayacağımız ilk yatırımımız Sicilya'da olacak. Sicilya'da çatı ve yer projelerinin şubat, mart ayında başlayıp yazın güneşinden faydalanmasını planlıyoruz. Gelecek yılın başında İtalya'da diğer yenilenebilir enerji santrallerini devreye almaya başlayacağız." dedi.

Kartal Yenilenebilir Enerji’de sadece solar enerjisinin olduğunun altını çizen Kartal,  "Solar enerjilerde üretim tahminleri yıllık en fazla yüzde yarım artı eksi oynuyor. 8-9 yıllık tecrübelerimiz bunu gösterdi. Bu yüzden biz Kartal Enerji olarak bu yıl toplam 10 milyon 989 bin dolarlık enerji üretimi bekliyoruz. Kartal Yenilenebilir Enerji ve aynı zamanda Hun Yenilenebilir Enerji’nin web sayfalarında bizim anlık, günlük, aylık, yıllık enerji üretimlerimizi görebilirsiniz. Sayılar her an sahalarımızdan gelen verilerle güncellenmekte. Bunun mobil uygulama versiyonunu da gerçekleştirdik. Hem Kartal Yenilenebilir Enerji’nin hem Hun Yenilenebilir Enerji’nin uygulamaları mevcut ve bunları App Store yada Android marketten indirmek mümkün." diyerek sözlerini tamamladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 00:32
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını