banner1322
x

HOROZ LOJİSTİK’TEN “YEŞİL LOJİSTİK UYGULAMALARI”

Çevresel sürdürülebilirliğe odaklanan Horoz Lojistik, lojistik faaliyetlerinin ekolojik etkisini en aza indirmek amacıyla sürdürdüğü uygulamalarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

HOROZ LOJİSTİK’TEN “YEŞİL LOJİSTİK UYGULAMALARI”
Makine Zirvesi

Lojistik operasyonları sırasında araçlar, uçaklar ve gemilerin ürettiği karbondioksit nedeniyle çevreye önemli bir etkisi bulunuyor. Dolayısıyla bu alanda yapılan en ufak değişiklikler bile çevreye önemli oranda katkı sağlıyor. Çevre kirliliği günümüzde çok fazla arttığı için de “yeşil lojistik” kavramının önemi çok daha artıyor. 

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN DEPOLAR

Çevresel etkileri en aza indirmek amacıyla yatırımlarını sürdüren Horoz Lojistik, farklı taşıma modları tercih ediyor. Ayrıca depo alanlarını da güneş enerji panelleriyle kaplayarak depolarda kullandıkları enerjinin tamamını doğal kaynaklardan sağlamayı hedefliyor. Muğla’da bulunan Aktarma Merkezi’nde uygulamayı başlatan firma, 6000 m² alana sahip deposunda kullandığı elektriğin yüzde 100’ünü kendi üretiyor. 

“TÜM DEPOLARIMIZI GÜNEŞ ENERJİ PANELLERİYLE KAPLAYACAĞIZ” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Horoz Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Taner Horoz: “2030 yılına kadar Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan tüm depolarımız güneş enerji panelleri ile kendi enerjisini üretecek. Horoz Lojistik olarak “yeşil tedarik zinciri” uygulamalarımıza ağırlık veriyoruz. Bu uygulamalara ağırlık vererek tüketici beklentilerini karşılamayı, maliyetleri azaltmayı ve bilinçli personel davranışlarını teşvik etmeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik performansımızı sosyal, çevresel ve ekonomik açıdan geliştirmek amacıyla operasyonel yapımızdan yararlanıyoruz. İklim değişikliğinin çevremiz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltacak taşıma modellerini kullanıyoruz. Bu hususta üzerimize düşenleri yerine getiriyor, dijital ortamda karbon ayak izimizi hesaplayarak; asgari seviyeye düşürmek için taşıma faaliyetlerimizi bu çerçevede planlıyoruz. Uluslararası taşımalarımızda intermodal payımızı her geçen gün arttırarak daha az karbon salınımı yapıyoruz.  Çevresel risklerimizi yönetmek amacıyla faaliyetlerimizde son teknolojik dijital yeniliklerden faydalanıyoruz. Gelecek dönemlerde gelişmiş enerji yönetim sistemleri ile elektrikli ve güneş enerjili araçlara ve farklı yeşil girişimlere odaklanan yeni bir değer zinciri oluşturulması ile toplam karbon ayak izinin önemli ölçüde azalacağına inanıyoruz.

DÜŞÜK EMİSYONLU ÇEVREYE DUYARLI ARAÇLAR 

Horoz Lojistik ve Horoz Bolloré Logistics olarak Türkiye’de atık yönetimini sürdürürken karbon azaltımını da gündemimizin ana maddelerinden biri yaptık. Yurt dışından hava veya denizyoluyla getirdiğimiz ürünlerin müşterilerimize teslimini hibrit araçlarımızla yapıyoruz. Yeşil lojistik çözümlerimiz için Ford hibrit transit kargo araçlarını seçtik. Euro 6,2 emisyon standartlarındaki araçlarla teslimat yapıyoruz. Hedefimizde sıfır emisyon araç yatırımları da var. Çevreyle dost ve daha yeşil lojistik çözümler sunmak temel amacımız” dedi.
 
 
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını