HKTM ENERJİ VE SU VERİMLİLİĞİNE ODAKLANDI

Kocaeli Sanayi Odası, AB ve Türkiye’de Su Verimliliği ve Farkındalığı konusuyla ilgili online panele katılan HKTM Yönetim Kurulu Başkanı A. Tunç Atıl, fabrikadaki uygulama örneğini anlattı.

HKTM ENERJİ VE SU VERİMLİLİĞİNE ODAKLANDI
Enerji Zirvesi

Kocaeli Sanayi Odası, AB ve Türkiye’de Su Farkındalığı ve Verimliliği ile ilgili düzenlediği online panele konuşmacı olarak katılan HKTM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı A. Tunç Atıl, fabrikada hayata geçirdikleri uygulama örnekleri ile ilgili bilgi verdi. Atıl, “HKTM olarak 1998 yılında 3 kişiyle bu yola çıktık. 2012 yılına geldiğimizde ise Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bir arsa satın aldık ve bir fabrika kurmayı hayal ettik. Bu yatırım kapsamında hem bizlerin hem çalışanlarımızın mutlu olabileceği, doğa dostu ve çevreci bir fabrika kurmak istedik. Bu yatırımı gerçekleştirirken çeşitli zorluklar ve sıkıntılar yaşadık. Özellikle maliyet analizleriyle ilgili sorunu çözmek için birtakım destekler araştırdık ve bulduk. Sermaye kısıtlılığımız nedeniyle A ve B planları hazırladık. A planına göre herkes gibi doğalgaz tüketip klima ile ısınma-soğutma ihtiyacımızı karşılayacaktık. B planına göre ise gönlümüzdekileri hayata geçirecektik. Biz B planını uygulamaya koymak için çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu sefer 2014 rakamlarıyla  400 bin TL olarak belirlediğimiz yatırım maliyeti 1 milyon 200 bin TL’ye çıktı. O dönemde Kocaeli Sanayi Odası’nın bilgilendirmesiyle öğrendiğimiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı kapsamında ABİGEM’in desteğiyle bir proje hazırladık. Bu proje en yüksek puanla birinci seçildi ve yüzde 50 hibe desteği almaya hak kazandık. Bu hibe desteği sayesinde proje kendini 10 yılda amorti edecek iken geri dönüş süresi 4 yıla düşmüş oldu. Bu işe keyifle girdik ve uluslararası alanda 6 ödül sahibi olduk.” dedi.  

“GRİ SU GERİ KAZANIM SİSTEMİNDE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI YAPTIK”

Atıl, su özelinde hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında da bilgi verdi ve nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. Atıl, “Fabrikamızda gri su geri kazanım sistemi kullanıyoruz. Bu sistem su tüketimi ve verimliliği açısından oldukça avantajlı bir proje. Ancak uygularken belli konulara dikkat etmek gerekiyor.  Geri su kazanım sistemiyle ilgili bakım çalışması sırasında bize, bizim boyutumuzdaki bir firmanın böyle bir yatırım yapmasının mantıklı olmadığı söylenmişti. Çünkü günlük 5 metreküp kapasite için yaptığımız yatırımın maliyeti 12 bin Euro seviyelerindeydi. Dolayısıyla bu yatırımın geri ödeme süresi oldukça uzundu. Yine de bu proje sayesinde yüzde 50 su tasarrufu sağladık. Amorti süresinin yanı sıra bir sorunla daha karşılaştık. O da bu sistemi çalıştırırken çok yüksek miktar elektrik kullanımı gerçekleştirmemizdi. Gri suyun geri gelip yeniden rezervuarlara basılması operasyonunda bir hava basıncı uygulanması gerekiyor. Bu sistem ise 2 dakika çalışıp, 3 dakika duruyor. Özetle 1,5 kw büyüklüğündeki elektrik motoru, dur kalk çalıştığı için yüksek miktarlarda elektrik tüketiyor. Su tüketiminde elde ettiğimiz yüzde 50’lik verimi, diğer taraftan elektrik için harcıyoruz. Bu sorunun önüne geçebilmek için 50 m3 yerine 20 m3 büyüklüğündeki suya hava basılmasının uygun olduğunu hesapladık ve dur-kalk süresini indirerek bir iyileştirme gerçekleştirdik” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 08:45
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını