banner1322
x

HES’LER EKONOMİYE 31,2 MİLYAR TL KATKI SAĞLADI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimiyle ilgili bilgi vererek ekonomiye 31,2 milyar TL değerinde katkı sağladığını söyledi.

HES’LER EKONOMİYE 31,2 MİLYAR TL KATKI SAĞLADI
Endüstrideara

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hidroelektrik santrallerinden 2020 yılında üretilen elektrik miktarı ile ilgili bilgi verdi. HES’ler aracılığıyla üretilen elektrik sayesinde ekonomiye 31,2 milyar TL katkı sağlandı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Pakdemirli, “Hidroelektrik santrallerinde 2020 yılında 78 kWh elektrik enerjisi üretildi. Bu sayede Türkiye ekonomisine 31,2 milyar TL katkı sağlandı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci hidroelektrik enerji üretimi oldu.” dedi. 

“2 BÜYÜK PROJE HAYATA GEÇECEK”

Pakdemirli, Türkiye’de yapılan baraj ve hidroelektrik santralleriyle ilgili de bilgi verdi. Pakdemirli, “Türkiye'nin, kurulu güç bakımından en büyük 4'üncü, dolgu hacmi bakımından da en büyük 2'nci barajı olan ve 19 Mayıs 2020'de elektrik üretimine başlayan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES, 1200 MW kurulu gücüyle ve 4,12 milyar kWh yıllık üretim kapasitesiyle ülkenin enerji gücüne güç katacak. 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın da kendi kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'in de 274'üncü metreye ulaştı. Tamamlandığı zaman 558 MW kurulu gücü ve 1 milyar 888 milyon kWh yıllık elektrik üretim kapasitesiyle 2,5 milyon nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Ülke ekonomisine ise yılda 1,5 milyar TL katkı sağlayacak” dedi. (AA) 

YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını