banner1322
x

HES TESİSLERİ TEK MERKEZDEN KONTROL EDİLECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EÜAŞ’ın yüzde 92 yerlilik oranıyla geliştirdiği Elektrik Otomasyon Sistemleri açılış programına katıldı.

HES TESİSLERİ TEK MERKEZDEN KONTROL EDİLECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) yüzde 92 yerlilik oranıyla hayata geçirdiği Elektrik Otomasyon Sistemleri açılış programına katılan Bakan Dönmez, “Tüm hidroelektrik tesisleri tek merkezden yönetilecek ve otomatik sistemlerle kontrol edilecek.” dedi. Dönmez, projenin detaylarını şu sözlerle anlattı: “EÜAŞ'a ait hidroelektrik santrallerinin otomasyon sistemleri için 600 milyon dolar gerekiyor. Bu bütçe yerine kendi mühendislerimizin geliştirdiği sistemle ihtiyacımızı 60 milyon dolar maliyetle karşılayacağız.” 

YURT DIŞI PAZARLARA SUNULACAK 

EÜAŞ’ın EOS açılış programı Antalya Kepez-2 HES projesinde gerçekleştirildi. Dönmez ise bu toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı. Dönmez, “Yerli otomasyon sisteminin maliyeti ithalat maliyetinin 10’da biri seviyesine denk geliyor. Türkiye’de EÜAŞ’a ait HES projelerinin otomasyon sistemlerine 600 milyon dolar bütçe ayırmak yerine 60 milyon dolar maliyetle kendi mühendislerimizin geliştirdiği sistemler ihtiyaca cevap vereceğiz. Aradaki fark ise sistemin diğer santrallere uygulanmasıyla daha da artacak. Sisteme talep olmasıyla birlikte özel sektörün hidroelektrik santrallerinde bu sistem kullanılabilecek. Ayrıca yurt dışı pazarına da sunulacak." dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 11:28
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını