HABASİT, SERAMİKTE NASIL ENERJİ TASARRUFU SAĞLADI?

Habasit Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak, geliştirdikleri mekanik birleştirme yöntemi sayesinde müşterilerine enerji tasarrufu sağladıklarını ifade etti.

HABASİT, SERAMİKTE NASIL ENERJİ TASARRUFU SAĞLADI?
Robot Zirvesi

Habasit Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak, seramik sektöründe faaliyet gösteren müşterilerine mekanik bağlantı yöntemiyle kayış değiştirerek hem kayış değişim süresini önemli derecede azalttıklarını hem de enerji tasarrufu sağladıklarını söyledi.

“KISA DURUŞ BİLE YÜKSEK MALİYETLERE YOL AÇIYOR”

Kaynak, firmalarının enerji tasarrufu anlamındaki kazanımlarıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Seramik sektörü aslında ciddi manada enerji sarfiyatının yüksek olduğu sektörlerden bir tanesi. Devasa fırınlar seramik hamurunu yaklaşık 1.200-1.300 derece sıcaklıkta katılaştırarak taş haline getiriyor. Bu noktada en ufak bir duruşun dahi maliyeti çok yüksek oluyor. Özellikle pişirme hattı öncesinde seramiklerin fırına gelen kadar taşındığı süre zarfında sağlıklı bir şekilde iletilmesi gerekiyor. Herhangi bir duruş ciddi maliyetlere sebebiyet verebiliyor.”

“SÜREYİ, 3,5 SAATTEN 15 DAKİKAYA İNDİRDİK”

Söz konusu projelerinde seramikleri taşıyan kayış uygulamalarında ilginç bir birleşim yeri, ek yeri metodu uyguladıklarını ifade eden Kaynak, “Normal şartlarda seramikleri üzerinde taşıyan kayışları değiştirmek, o diş grubunu, şasiyi sökmek ve tekrar kayışları değiştirmek yaklaşık 3-3,5 saat gibi bir süre alıyordu.” dedi.

Kaynak, geliştirdikleri mekanik birleştirme yöntemiyle müşterilerinin ihtiyacı olan kayışı 10-15 dakika gibi çok kısa bir sürede değiştirmelerine imkan vererek, ciddi anlamda doğalgaz enerjisi tasarrufu sağladıklarını ve işletmede fark yarattıklarını vurguladı.

www2.habasit.com/tr/habasit-turkey.htm

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 16:57
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını